Nikogo nie dziwi fakt, że w dzisiejszych czasach wiele kobiet cierpi na zaburzenia odżywiania. A co z tymi samymi objawami u mężczyzn? Oni też często zmagają się z chorobami, takimi jak anoreksja czy bulimia. Dlaczego ten problem jest często pomijany? Choć mówienie o tym temacie może być trudne, jest to kwestia, która wymaga uwagi i zrozumienia. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Zaburzenia odżywienia u mężczyzn – przyczyny

Istnieją różne przyczyny, które mogą powodować zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja. Warto zaznaczyć, że mężczyźni, tak samo jak kobiety, doświadczają presji związanej z wyglądem i masą ciała. Często jednak boją się, że nie zostaną dobrze zrozumiani lub wręcz spotka ich wyśmianie – dlatego nie mówią o swoich objawach i problemach na głos, a zamiast tego zamykają się w sobie i cierpią po cichu.

Na zaburzenia odżywiania bardziej podatne okazują się osoby, które w przeszłości zmagały się z nadwagą lub otyłością, zwłaszcza, jeśli doświadczyły krytyki i odrzucenia z tego powodu. Również traumatyczne przeżycia, takie jak wykorzystanie seksualne, mogą przyczynić się do rozwoju chorób, takich jak anoreksja – jako mechanizmu obronnego i próby odzyskania kontroli nad swoim ciałem w odpowiedzi na traumę.

Presja społeczna dotycząca bycia wysportowanym i atrakcyjnym nie jest tu bez znaczenia. Może powodować niezdrowe zachowania związane z odżywianiem, które w konsekwencji prowadzą do zaburzeń i chorób. Wielu mężczyzn i chłopców, nawet jeśli zauważy u siebie niepokojące objawy, może unikać rozmów na ten temat ze względu na stereotypy, wstyd, oraz strach przed byciem wystawionym na ocenę innych.

Anoreksja u mężczyzn

Czasem używa się sformułowania “manoreksja”, aby nazwać problem, jakim jest anoreksja u mężczyzn. Objawy tej choroby są podobne jak u kobiet. Należą do nich:

• obsesyjne skupienie na swoim wyglądzie i szybkie chudnięcie

• stosowanie restrykcyjnych diet,

• liczenie kalorii i ścisłe kontrolowanie pór posiłków,

• wycieńczające treningi o dużej częstotliwości,

• unikanie jedzenia w towarzystwie,

• emocjonalne reagowanie na tematy związane z jedzeniem.

Czym więc różni się anoreksja u mężczyzn od tej kobiecej? Ze względu na stereotypy i błędne przekonania o tym, że płeć męska nie może okazywać słabości, zdiagnozowanie zaburzeń odżywiania u mężczyzny może okazać się trudniejsze oraz trwać znacznie dłużej.

Warto zaznaczyć, że wynika z tego jeszcze jeden kłopot– dane dotyczące “manoreksji” mogą być niepełne lub przekłamane. Różne źródła podają, że odsetek osób płci męskiej cierpiących na zaburzenia odżywiania to od 5% do 33% wszystkich chorych. Jedno jest pewne – skala problemu wciąż wzrasta, dlatego należy podejmować odpowiednie kroki celem edukowania społeczeństwa, aby każdy, kto potrzebuje pomocy, mógł ją otrzymać i nie wstydzić się o nią prosić.

Może Cię zainteresować również: Leczenie zaburzeń odżywiania Poznań

Leczenie zaburzeń odżywiania

Chociaż jest to trudne, zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, są możliwe do wyleczenia. Bardzo ważna jest w tym procesie pomoc psychoterapeuty lub psychiatry, ale przede wszystkim wsparcie najbliższych, którzy będą zwracać uwagę na stan chorego mężczyzny w codziennym życiu i w razie czego reagować. Bliscy muszą nauczyć się rozpoznawać alarmujące sygnały i wiedzieć, jak się zachować w razie nasilenia objawów choroby.

Pomocne mogą okazać się też internetowe lub stacjonarne grupy wsparcia dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania. Dzięki nim chory może poczuć, że nie jest sam, jednocześnie mogąc liczyć na dyskrecję. Leczenie anoreksji u mężczyzn to proces trudny i długotrwały, więc warto sięgać po każdą możliwą pomoc.

Jeżeli zauważysz u kogoś bliskiego niepokojące objawy, reaguj – możesz w ten sposób uratować życie tej osoby.