Narkotyki, alkohol, seks, zakupy, hazard – same w sobie nie uzależniają. No bo kto nie uprawia seksu, nie robi zakupów, nie pije okazjonalnie alkoholu? 25% dorosłych Europejczyków przynajmniej raz w życiu była pod wpływem jakiegoś narkotyku, a około 10% procent regularnie bierze leki psychotropowe. Dlaczego większość z nich nie popada w narkomanię lub lekomanię? Co w takim razie warunkuje, że tylko niektórzy są podatni na uzależnienie?

Polecam krótki film obrazujący tą teorię:

Uzależnienie to śmiertelna choroba. Uzależnieni umierają na marskość wątroby, różnego rodzaju infekcje, popełniają samobójstwa, giną w wypadkach pod wpływem substancji psychoaktywnych lub od przedawkowania. Trwając w nałogu tracą zdrowie, rodziny, prace, status finansowy. Dlaczego znając te okrutne konsekwencje nie potrafią otrząsnąć się z uzależnienia? W początkowej fazie działają mechanizmy obronne racjonalizujące zachowanie, jednak ostatnim kryterium uzależnienia według ICD 10 jest “picie/branie pomimo wiedzy o szkodliwości danej substancji”.

Wiem, że wiele osób nie potrafi zrozumieć jak można świadomie krzywdzić swoją duszę i ciało. Zastanówmy się dlaczego ta opcja jest dla osób uzależnionych atrakcyjniejsza od trzeźwego życia. Co “dobrego” daje im nałóg?

Co jakiś czas widzimy kolejnych celebrytów którzy udają się (przymusowo lub z własnej woli) do ośrodków odwykowych. Przecież osoby te mają pieniądze, sławę, rodziny. Jak to możliwe, że zatracają się w bezsensownym nałogu? Niezależnie od tego jak wspaniale może wyglądać życie takiej osoby z zewnątrz, ona cierpi. Cierpi tak mocno, że jedynie używka przynosi ulgę. Cierpienie to jest niejednokrotnie zamaskowane przed ludźmi z zewnątrz.

Przyczyna uzależnienia

Często nawet sam dotknięty problemem nie potrafi zdefiniować przyczyny. Nie rozumie lub podświadomie nie dopuszcza do siebie negatywnych uczuć, co jest naturalną reakcją obronną. Używka natomiast przynosi wspomnianą ulgę, w różnej postaci. Dla niektórych będzie to rozluźnienie, łatwość w kontaktach towarzyskich lub uczucie przynależności, dla innych błogie chwile zapomnienia, snu. Zażywanie środków odurzających niektórym daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli – substancja jest pewną stałą w życiu chorego, pewnego rodzaju towarzyszem w dobrych i złych momentach.

Najważniejszym krokiem w terapii jest znalezienie odpowiedzi na pytanie “Skąd bierze się to cierpienie?”. Razem znajdziemy na nie odpowiedź! Czasami wymaga to czasu i cierpliwości. Czasami potrzeba specjalnych metod terapii aby wyciągnąć jakieś bolesne głęboko skrywane przekonania. Każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia na rozgryzienie problemu i choć nie jest to proste, to zdecydowanie jest wykonalne!

Terapia Manawa – Pomoc z uzależnieniem

W naszym ośrodku oferujemy cały szereg metod i procesów terapeutycznych. M.in pola morficzne, wewnętrzne dziecko, trening kinezjologiczny, terapie kajzen, medytacje, arteterapie i muzykoterapie oraz wiele innych. Tak rozbudowany zakres terapii pozwoli dotrzeć do sedna każdego problemu.

Co dalej? Co kiedy znamy już przyczynę wewnętrznego bólu?

Stawiamy wspólnie kolejny krok w terapii. Mianowicie rozpoczynamy przepracowywanie traumy, kompleksu, bolącego wspomnienia – źródła bólu . Warto zaznaczyć, że bardzo często to więcej niż jedna rzecz, to bardzo zlożone i zawiłe problemy. Nie zawsze znajdziemy od razu wszystkie przyczyny. Dobrze jest to zaakceptować. Nie popędzać siebie – powoli zdobywać do siebie zaufanie w tych sprawach.

Na czym polega ta praca? Bardzo często to po prostu rozmowa. Z terapeutą lub z grupą. Wiem, może się wydawać, że sama rozmowa niewiele może zmienić. Doskonale wiem też, że może zmienić wszystko. Czasami wystarczy po prostu być zrozumianym, poczuć się zaakceptowanym, bezpiecznym po to aby doznać ulgi. Czasami potrzebne jest konkretne działanie. Stworzenie planu zmian a następnie wdrażanie ich w życie, podjęcie pewnych decyzji. Wszystko jest zależne od chorego. Każdy człowiek jest inny, dlatego tak duży nacisk kładziemy na zaspokojenie każdej indywidualnej potrzeby terapeutycznej pacjenta.

Jeśli sam jesteś uzależniony to wiedz, że Cię rozumiem. Wiem w jak trudnej sytuacji jesteś i jak bardzo cierpisz. Zrobię wszystko żeby Ci pomóc jeśli będziesz tego chciał.

Problem może też dotyczyć bliskiej Ci osoby. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia w stosunku do niej lub wiesz o uzależnieniu ale nie potrafisz z nią o tym rozmawiać, gdy chory uporczywie broni się przed rozmową na ten temat, reaguje histeria, agresja lub zaprzeczeniem – zadzwoń, postaram sie zrobić wszystko co w mojej mocy żeby pomóc.

 

Ponieważ Ośrodek psychoterapii Manawa nie jest typowym ośrodkiem odwykowym, na terapię do nas zapraszam osoby które:

piotrszupryczynski - ośrodek manawa

  • przeszły już leczenie w innym ośrodku ale nie są zadowolone z jego efektów (terapia aftercare)
  • osoby dla których będzie to pierwsza terapia ale są po detoksie lub mają przerwę w zażywaniu substancji psychoaktywnych
  • pacjentów zauważających u siebie pierwsze symptomy uzależnienia.

Ze względu na innych pacjentów przebywających w naszym domu nie przyjmujemy osób pod wpływem substancji lub chwilę po jej odstawieniu w przypadkach długotrwałego zażywania ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu odstawiennego.

Jeśli z tych powodów nie będę mogła zaoferować na daną chwilę Tobie lub bliskiej Ci osobie pobytu w naszym ośrodku zawsze mogę polecić kilka równie wspaniałych miejsc lub wspólnie poszukać najlepszego rozwiązania. Chętnie Ci pomogę. Wiktoria Olejnik.