dda

Dorosłe Dzieci Alkoholików

Wychowanie w dysfunkcyjnej rodzinie, w której któryś z dorosłych zmagał się z chorobą alkoholową ma duży wpływ na funkcjonowanie dziecka w dorosłym życiu. Dzieci alkoholików, które nie zaznały w rodzinnym domu poczucia bezpieczeństwa oraz miłości są zagubione i mają problemy ze znalezieniem własnego Ja.

Lęk, który towarzyszył im w dzieciństwie sprawia, że nie potrafią poradzić sobie w dorosłym życiu, jest  źródłem wielu niepowodzeń i przykrości.

Cele terapii DDA

  1.  Bardzo ważne, aby dorosłe dzieci alkoholików potrafiły zapomnieć o przykrych przeżyciach, by zamknęły rozdział, który przepełniał lęk. Dzięki temu wydarzenia z przeszłości nie będą miały wpływu na teraźniejszości i przyszłość.
  2.   Zazwyczaj osoby wychowane w rodzinie, w której pojawił się problem z alkoholem mają bardzo niskie poczucie własnej wartości. Celem terapii DDA jest to, aby pacjenci zbudowali adekwatne poczucie własnej wartości.
  3.   Osoby z syndromem DDA, które na skutek przykrych przeżyć mają problemy w obecnym życiu, dzięki pomocy psychoterapeutów będą mogły uporządkować wiele spraw, wprowadzić zmiany, dzięki którym ich życie stanie się lepsze.
  4.   Terapia DDA pozwala w prawidłowy sposób zadbać o zdrowie psychiczne, zrozumieć samego siebie, swoje zachowanie oraz różnego typu emocje.
  5.  Kolejnym celem terapii DDA jest wsparcie w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Osoba może nauczyć się ufać innym i nawiązywać z trwałe relacje, w tym również relacje partnerskie.
  6.  Dzięki terapii DDA dana osoba dowie się, w jaki sposób można zaakceptować kwestie, na które nie ma wpływu. Nauczy się również kontrolować strach przed zmianami.

Rodzaje terapii DDA/DDD

Indywidualna

Terapia DDA indywidualna to rodzaj terapii, która odbywa się bez udziału osób trzecich. Polega na rozmowie psychoterapeuty z pacjentem. Podczas terapii pacjent analizuje historię swojego życia, lepiej poznaje samego siebie.

Grupowa

Terapia grupowa odbywa się z udziałem osób trzecich.  Dzieci alkoholików poznają osoby, które w czasach dzieciństwa miały taki sam problem i mają na koncie podobny bagaż doświadczeń. Sprawia to, że każdy z pacjentów czuje się lepiej zrozumiany, ma świadomość, że nie jest jedyną osobą pomagającą się z syndromem DDA.

Konsultacje partnerskie

DDA często mają problem ze zbudowaniem trwałego związku partnerskiego. Boją się, że nie sprostają oczekiwaniom partnera, że zostaną porzucone i będą cierpieć lub unieszczęśliwią partnera. W rozwiązywaniu takich problemów zalecana jest terapia partnerska.

Kontakt

Pozwól sobie pomóc

Dorosłe dzieci alkoholików, mimo trudnych przeżyć i przykrych wspomnień mogą normalnie żyć. Ważne jednak, by odcięły się od przeszłości i wymazały z pamięci bolesne momenty.

Specjalista pomoże Ci w zamknięciu rozdziału, którym jest “dzieciństwo alkoholowe”, wesprze w podejmowaniu ważnych decyzji i wprowadzaniu zmian, dzięki którym zrozumiesz swoje emocje i zbudujesz dobre relacje z innymi ludźmi, a to będzie miało duży wpływ na Twoje funkcjonowanie w społeczeństwie.

Zbuduj swoje życie w sposób, dzięki któremu będziesz szczęśliwym, pewnym siebie człowiekiem.

Dla kogo przeznaczona jest terapia DDA?

Terapia DDA może okazać się ogromnym wsparciem, dzięki któremu odnajdziesz się w społeczeństwie, zrealizujesz się zarówno w życiu prywatnym, jak również zawodowym. Terapia DDA pomoże Ci rozwiązać takie problemy jak:

Problemy emocjonalne

  • Problemy z wyrażaniem własnych uczuć i emocji
  • Niska samoocena, poczucie, że jest się gorszym od innych
  • Wyznaczanie niemożliwych do zrealizowania zadań, pracoholizm
  • DDA często nie wiedzą, kim naprawdę są, odgrywają tylko różne role
  • Trudności w rozróżnianiu tego, co jest normalne od sytuacji anormalnych.

Problemy w relacjach z innymi

  • Obawa przed nawiązaniem bliższych relacji ze społeczeństwem
  • Strach przed odrzuceniem i krytyką ze strony osób trzecich
  • Problemy z budowaniem relacji partnerskich, strach przed zaangażowaniem się w poważny związek
  • Trudności w odnalezieniu się w roli rodzica i w nawiązaniu kontaktu ze swoimi dziećmi
  • Brak umiejętności rozwiązywania konfliktów z otoczeniem

Przydatne informacje

Dzięki terapii DDA i systematycznej pracy nad sobą, swoimi emocjami i osobowością możesz zmienić swoje życie. Wsparcie psychoterapeutów pomoże Ci zamknąć bolesny rozdział z przeszłości, uwolnić się od doświadczeń związanych z życiem z alkoholikiem.

To ważny krok w stronę znalezienia własnego Ja, poznania siebie i własnych emocji. Dzięki terapii DDA przeprowadzisz analizę swojego życia, wprowadzisz zmiany i nauczysz się nawiązywać relacje z innymi.

Terapię DDA możemy podzielić na cztery fazy:

  1. Krok pierwszy to uświadomienie sobie prawdy o samym sobie i osobach, które zniszczyły Twoje dzieciństwo.
  2. Poznanie schematów życia w rodzinie alkoholowej, mechanizmów obronnych, które kiedyś pozwoliły Ci przetrwać. Na tym etapie dowiesz się też, jak to się stało, że wydarzenia z przeszłości wywarły tak duży wpływ na dorosłe życie.
  3. Praca psychoterapeutyczna, dzięki której spojrzysz na doznane krzywdy już nie z perspektywy dziecka, ale osoby dorosłej.
  4. Uzdrowienie przeszłości i skupienie się na teraźniejszości. Praca na słabymi stronami i udoskonalanie mocnych cech. Budowanie poczucia własnej wartości, wprowadzenie w życiu pozytywnych zmian.

Syndrom DDA to zbiór określonych schematów działania, jakie dziecko zna z rodzinnego domu. Domu, w którym najważniejszy był alkohol. Są to urazy psychologiczne, które utrudniają normalne funkcjonowanie w dorosłym życiu. Wśród objawów syndromu DDA wymienić możemy:

  • brak akceptacji siebie, niską samoocenę
  • trudności w nawiązywaniu relacji z innymi i zaangażowanie się w związek partnerski
  • lęk przed zmianami
  • strach przed odrzuceniem

Gdy takie objawy są silne i stwarzają coraz większe i utrudniają normalne życie warto zdecydować się na rozpoczęcie terapii DDA.