Masz problemy z alkoholem?

W Terapia Manawa znajdziesz skuteczne metody leczenia

terapia alkoholowa

Powszechna akceptacja dla spożywania alkoholu sprawia, iż dostrzeżenie uzależnienia u siebie lub bliskich jest bardzo trudne. Niełatwe jest też przyznanie się, iż problem występuje. To wszystko sprawia, iż terapia alkoholowa jest trudna i długotrwała, jednak profesjonalna pomoc daje olbrzymie szanse uporania się z destrukcyjnym nałogiem.

Uświadomienie problemu

Negacja uzależnienia to najcięższa do sforsowania bariera, którą stawia alkoholik. Niezbędne jest jednak dopuszczenie myśli o utracie kontroli nad piciem, aby w ogóle zgłosić się do ośrodka. Niestety, nawet świadomość ryzyka związanego z regularnym spożywaniem alkoholu nie rozwiązuje problemu, ponieważ ze względu na wszechobecność alkoholu, spożywanego przez większą część społeczeństwa, trudno dostrzec granicę, za którą rozpoczyna się nałóg. Warto skorzystać z jednego z ogólnodostępnych w internecie testów, takich jak MAST lub AUDIT. Wystarczy kilka minut, aby otrzymać informację zwrotną odnośnie własnego stosunku do alkoholu. Powyższe testy nie stanowią diagnozy, jednak dają odpowiedź, czy należy skonsultować się ze specjalistą.

Jeżeli potencjalny alkoholik jest zupełnie nieświadomy, że traci kontrolę, niezbędna jest interwencja najbliższych, którzy mogą np. podsunąć mu któryś z wyżej wymienionych testów. Należy wyrazić zaniepokojenie o bliską osobę oraz poinformować, że przestaniemy się martwić, jeżeli wypełni ona krótki test. Być może niepokojący wynik będzie na tyle przekonujący, aby przynajmniej wzbudzić zastanowienie nad istnieniem ewentualnego uzależnienia.

Terapia alkoholowa krok po kroku

Pacjent zgłaszający się na leczenie alkoholizmu zwykle jest dopiero częściowo świadomy swojego problemu. Dlatego też terapia alkoholowa rozpoczyna się od pogłębienia świadomości pacjenta, aby ten pozbył się wątpliwości co do tego, że ma problem. Równocześnie pacjent poddawany jest odwykowi, podczas którego całkowicie odstawia nie tylko dotychczasowy obiekt uzależnienia, ale również wszelkie używki.

W przypadku uzależnień behawioralnych należy powstrzymywać się od wszelkich zachowań wykazujących znamiona uzależniających. Ażeby abstynencja była nieco łatwiejsza, zalecamy pełną izolację podczas wolnego od pokus odwyku zamkniętego.

W czasie terapii alkoholowej skupiamy się nie tylko na problemie, ale również na jego przyczynach. Nasi specjaliści posiadają fachową wiedzę, jak i niezbędne doświadczenie praktyczne. Pozwala im to odpowiednio dobierać formę terapii dla każdego pacjenta. W leczeniu alkoholizmu stosujemy m.in. terapię techniką narracyjną, elementy arteterapii, muzykoterapii, czy też trening kinezjologiczny.

Kontynuacja terapii alkoholowej

Prowadzona przez nas terapia alkoholowa Poznań nie kończy się wraz z zakończeniem odwyku. Opuszczenie ośrodka przez pacjenta to koniec pewnego etapu, jednak samo leczenie alkoholizmu trwa o wiele dłużej. W życiu codziennym pacjent wciąż stawia czoła wszechobecnym pokusom, którym mógłby się nie oprzeć bez stałego wsparcia psychoterapeutycznego. Równie ważne jak pomoc psychoterapeuty, jest wsparcie osób najbliższych, które dają pacjentowi motywację do utrzymywania abstynencji.