ISTDP powstała jako efekt połączenia technik psychoanalitycznych oraz wiedzy z zakresu neurobiologii. Sesje są intensywne oraz wymagają ścisłej współpracy pacjenta z terapeutą.

W psychoterapii sukcesywnie pojawiają się nowe nurty. Jeden z nich to Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna (ISTDP), kierunek łączący w sobie techniki dwóch szkół: psychoterapii poznawczej oraz dynamicznej. Skuteczność prowadzonych zgodnie z jego wytycznymi terapii została wielokrotnie udowodniona naukowo.

Na czym polega psychoterapia ISTDP?

ISTDP (Intensive Short-Term Dynamic Psychotherapy) liczy już kilka dekad. Rozwijała się od lat 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Europie Zachodniej. Kilka lat temu zawitała do gabinetów polskich specjalistów, a od tego czasu zyskuje na popularności. Założenia psychoterapii ISTDP obejmują zdecydowane działania podejmowane zarówno przez terapeutę, jak i uczestnika terapii.

W porównaniu z innymi nurtami ISTDP wyróżnia się wysokimi oczekiwaniami stawianymi pacjentowi. Musi być głęboko zaangażowany w proces leczenia, gdyż powodzenie terapii zależy od jego aktywnej postawy. Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna polega na pokonywaniu reakcji obronnych psychiki, docieraniu do ukrytych wspomnień oraz pragnień. Pacjent przepracowuje je przy wsparciu terapeuty w możliwie krótkim czasie. Dzięki pełnemu skupieniu na problemie, koncentracji na zrozumieniu go, a następnie pokonaniu psychoterapia przynosi satysfakcjonujące efekty. Objawy chorobowe zmniejszają się lub całkowicie znikają.

ISTDP terapia – kiedy warto ją wybrać?

Dla kogo psychoterapia ISTDP wydaje się najbardziej odpowiednim nurtem psychoterapii? Mogą się nią zainteresować osoby, które nie chcą bądź z jakichś powodów nie mogą sobie pozwolić na dłuższą terapię. W przypadku ISTDP proces terapeutyczny zamyka się w 10-40 spotkaniach. Ów kierunek może być dobrym rozwiązaniem dla ludzi zmotywowanych do zmiany, chcących uczestniczyć w maksymalnie krótkiej, szybkiej terapii. Może okazać się pomocny dla pacjentów z zaburzeniami osobowości, psychosomatycznymi czy adaptacyjnymi. Na sesje mogą się zgłosić osoby ze stanami lękowo-depresyjnymi albo nawracającą depresją.

Z Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej mogą skorzystać cierpiący z powodu silnych objawów, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie.

Bibliografia