Leczenie odwykowe
Pierwszym etapem leczenia jakichkolwiek uzależnień jest odcięcie od stymulantów i wpływu środowiska. Leczenie odwykowe kojarzy się głównie z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, jednak w równej mierze dotyczy także uzależnień behawioralnych, np. hazardu.
Odwyk narkotykowy
Znajdując się pod fachową opieką, uzależniony przechodzi przez kolejne etapy leczenia. W przypadku narkotyków, poza psychicznymi objawami odstawienia pojawiają się również intensywne objawy fizyczne, w postaci gorączki, nadmiernego pocenia, czy zaburzeń ciśnienia krwi. Dlatego też leczenie musi być prowadzone jest przez zespół specjalistów.
W lekkich przypadkach, gdy uzależnienie nie jest jeszcze zaawansowane, a pacjent ma wsparcie otoczenia, może być prowadzone leczenie ambulatoryjne. Częściej jednak wskazane jest leczenie w ośrodku, gdyż to jedyny sposób, aby powstrzymać pacjenta przed sięgnięciem po stymulant. Poza tym codzienne życie i terapia w grupie osób mających podobne problemy, sprzyja większemu wglądowi w siebie i zmierzeniu się z często głęboko i długo tkwiącymi problemami, które w atmosferze wsparcia i zrozumienia mogą być rozwiązywane.
Odwyk od hazardu
W przypadku uzależnień behawioralnych efekty odstawienia są mniej uciążliwe, gdyż zwykle nie pojawiają się tak wyraźne fizyczne objawy. Niemniej jednak mogą wystąpić nerwobóle, zaburzenia pracy serca oraz zawroty głowy. Uzależnieni odczuwają najczęściej silny stres, napięcie, spowodowane niemożnością oddania się hazardowi. Potrzeba jego zredukowania jest często zbyt silna, aby pacjent był w stanie sam sobie z nią poradzić. Dlatego też w tym przypadku zaleca się leczenie w ośrodku.
Leczenie odwykowe to nie wszystko
Odwyk narkotykowy lub hazardowy to dopiero początek leczenia.
W przypadku każdego uzależnienia poradzenie sobie z brakiem danej aktywności, czy to z zażywaniem substancji, jest dopiero pierwszym etapem leczenia. Następny to nabywanie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami i uczuciami. Ta sfera musi być objęta fachową i skuteczną opieką specjalistów, by skutki wcześniejszej terapii odwykowej zostały utrwalone. Dlatego tak ważną rolę w zdrowieniu odgrywa tzw „terapia po terapii”. W niektórych przypadkach może to być jedynie terapia ambulatoryjna. Niemniej jest to bardzo ważny etap w procesie tworzenia podstaw nowego życia i powrotu do normalności. Warto również pamiętać, że po wyjściu z ośrodka niezwykle istotne jest wsparcie najbliższych.
Zobacz też Klinika leczenia depresji