
Ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków
Ośrodek leczenia uzależnień Manawa pomaga leczyć narkomanię. Proces leczenia rozpoczyna się od diagnozy oraz detoksu. Detoks narkotykowy polega na odtruciu organizmu z toksyn, które nagromadziły się na skutek długotrwałego zażywania substancji chemicznych. Kolejny krok to terapia, w trakcie której grono specjalistów pomaga uzależnionemu w walce z uzależnieniem.
Warto pamiętać, że odwyk narkotykowy rozpoczęty w porę może uratować zdrowie i życie uzależnionego.
Narkomania – czym jest?
Narkomania to uzależnienie psychiczne i fizyczne od substancji odurzających. Konsekwencją nałogu jest wyniszczenie organizmu, a w skrajnych przypadkach śmierć. Uzależniony za wszelką cenę chce zdobyć narkotyki i stopniowo zwiększa ich dawkę, a z czasem chory nie potrafi już funkcjonować bez narkotyków.
Leczenie uzależnień od narkotyków zawsze powinno być przeprowadzane w profesjonalnej placówce odwykowej, przede wszystkim ze względu na ciężkie objawy uzależnienia. Nasilają się one wraz z odstawieniem substancji uzależniającej, co może utrudniać powrót do trzeźwości osobie, która przeprowadza odwyk na własną rękę.
Objawy uzależnienia od narkotyków
Uzależnienie od narkotyków powoduje objawy zarówno psychiczne, jak i fizyczne. To objawy zespołu odstawienia, które wynikają z biochemicznego głodu organizmu. Broniąc się przed nagłą zmianą zachodzącą w procesach metabolicznych, wysyła on liczne sygnały alarmowe:
- fizyczne, m.in. bóle głowy, skurcze mięśni, zaburzenia układu pokarmowego, swędzenie skóry, łzawienie oczu, katar drżenie rąk, nadmierny apetyt lub jego brak,
- psychiczne, m.in. nerwowość, rozdrażnienie, problemy z zasypianiem, napady lęku i agresji, stany depresyjne, omamy.
Z uzależnieniem od narkotyków walczą osoby w różnym wieku i o różnym statusie. Jakie są najczęstsze objawy nałogu?
- Pierwszym sygnałem jest zmiana stylu bycia – chory izoluje się od otoczenia, unika przyjaciół, inaczej się ubiera i zaniedbuje obowiązki – kwestie, które do tej pory były priorytetem przestają być ważne.
- Uzależniony dziwnie się zachowuje, boryka się ze zmianami nastroju – jest nerwowy, agresywny lub smutny. Kolejne objawy to zaburzenia koncentracji, problemy pamięcią oraz z koordynacją ruchową.
- Uzależniony przyjmuje narkotyki w coraz większych dawkach – dawki substancji, które dawniej dawały satysfakcję już nie wystarczają, ponieważ zwiększa się tolerancja organizmu na narkotyki.
- Zdobycie narkotyku staje się dla chorego nadrzędnym celem.
- Kolejnym etapem jest sięganie po substancje odurzające, mimo zaburzeń, które wywołują i świadomości, że niszczą one jego zdrowie i życie.
- Zespół abstynencyjny, pojawiający się na skutek odstawienia narkotyków – pojawiają się nadmierna potliwość, omamy, drżenie rąk.
Wszystko to prowadzi do wyniszczenia organizmu i może być przyczyna śmierci. Jeśli więc zauważymy taki problem u bliskiej nam osoby nie zwlekajmy z podjęciem odpowiednich kroków.
Dokładne objawy uzależnienia od narkotyków różnią się w zależności od rodzaju substancji uzależniającej oraz indywidualnych cech organizmu osoby uzależnionej. W skrajnych przypadkach najniebezpieczniejsze objawy uzależnienia od narkotyków to nagłe skoki ciśnienia, które mogą prowadzić do napadów padaczkowych lub zapaści. Szczególnie w takiej sytuacji bardzo duże znaczenie ma fakt, czy osoba uzależniona znajduje się pod profesjonalną opieką.
Fazy rozwoju uzależnienia
Każde uzależnienie rozpoczyna się od “spróbowania”, które w konsekwencji może skutkować chęcią dalszego zażywania narkotyków. Z czasem przeradza się to w konieczność przyjmowania substancji odurzających i prowadzi do kompletnego uzależnienia.
Wyróżniamy cztery fazy uzależnienia narkotykowego, są to:
● eksperymentowanie
● czerpanie przyjemności
● nawyk
● kompletne uzależnienie
Kompletne uzależnienie to faza, w której uzależniony nie jest już w stanie samodzielnie pokonać nałogu, konieczny jest odwyk narkotykowy – detoksykacja narkotykowa i terapia.
Najpopularniejsze rodzaje narkotyków
Narkotyki to substancje psychoaktywne, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Wśród najpopularniejszych narkotyków wymieniamy takie substancje jak:
a) Marihuana – marihuana to narkotyk, w składzie którego znajdują się suszone kwiatostany konopi indyjskich. Z marihuany zazwyczaj wykonuje się skręty i pali się je tak samo jak papierosy. Spożycie narkotyku wywołuje euforię, przyspiesza rytm bicia serca, pobudza wyobraźnię.
b) Amfetamina – amfetamina to narkotyk syntetyczny, pochodna 2-fenyloetoaminy. Amfetamina sprzedawana jest pod postacią tabletek lub białego proszku. Wśród objawów spożycia amfetaminy wymienić można poprawę nastroju, duże pokłady energii. Drugim etapem występującym po spożyciu narkotyku są wzrost ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, suchość w ustach.
c) Kokaina – kokaina sporządzana jest z liści krasnodrzewu pospolitego, ów narkotyk najczęściej dostępny jest w postaci białego proszku. Bardzo charakterystycznym objawem spożycia kokainy jest tak zwany wytrzeszcz oczu, inne symptomy to wzrost pewności siebie, halucynacje, a nawet utrata świadomości.
d) LSD – LSD to pochodna ergoliny, narkotyk dostępny jest w postaci niewielkich znaczków z kolorowymi obrazkami. Efekty zażycia LSD to rozszerzone źrenice, omamy, ślinotok.
e) Dopalacze – to substancje psychoaktywne, które nie zostały umieszczone na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze dostępne są między innymi w postaci tabletek, kadzidełek, suszu. Przyjmowanie dopalaczy objawia się zachwianiem równowagi i zawrotami głowy, drgawkami, problemami z oddychaniem.
Leczenie uzależnień narkotykowych
Wybór metody leczenia uzależnienia narkotykowego zależny jest od kilku czynników, między innymi od stopnia zaawansowania nałogu, substancji, od której pacjent jest uzależniony, jak również stopnia wyniszczenia organizmu.
Wyróżnić możemy:
a) Model Minnesota – w przypadku terapii z wykorzystaniem modelu Minnesota uzależnienie, na przykład narkomania lub alkoholizm traktowane są jak choroba. Celem leczenia jest całkowita abstynencja.
b) Terapia substytucyjna – proces leczenia polega na podawaniu uzależnionemu leków, których działanie jest zbliżone do działania narkotyków Dawki są stopniowo zmniejszane, aż do ich całkowitego wyeliminowania.
c) Terapia poznawczno-behawioralna – terapeuta poznaje czynniki i sytuacje, które skłaniają uzależnionego do przyjmowania narkotyków, a to pozwala na opracowanie rozwiązań, które zapewnią wsparcie w walce z nałogiem i chęcią zażywania substancji psychoaktywnych.
d) Społeczności terapeutyczne – model społeczności terapeutycznej wykorzystywany jest w przypadku leczenia długoterminowego. Osoby uzależnione razem mieszkają, codziennie przebywają w swoim towarzystwie i wspólnie uczą się żyć bez nałogu. Grupy osób, które walczą z tym samym problemem są dla siebie ogromnym wsparciem.
Jak wygląda odwyk narkotykowy?
Krok pierwszy to dokładna diagnoza. Gromadzone są informacje na temat ogólnego zdrowia pacjenta i stanu narządów wewnętrznych, wykonywane są badania, na przykład badanie krwi i moczu, EKG.
Kolejnym krokiem jest detoksykacja, która ma na celu odtrucie organizmu, pacjent przyjmuje płyny, witaminy, leki. Następne rozpoczynane jest leczenie farmakologiczne. Ostatni krok to terapia. Program terapii jest opracowywany z uwzględnieniem potrzeb pacjenta.
Rozpoczęcie leczenia, detoks, wsparcie psychiczne specjalistów i praca na własną osobą dają uzależnionemu ogromną szansę na pokonanie problemu.
Cel odwyku narkotykowego
Mówiąc najprościej, celem odwyku narkotykowego jest odstawienie narkotyków przez osobę uzależnioną. Odwyk składa się z kilku etapów, a każdy z nich przybliża chorego do całkowitej abstynencji.
- Oczyszczenie organizmu – celem detoksu jest oczyszczenie organizmu z toksyn, które nagromadziły się w nim na skutek długotrwałego dostarczania substancji psychoaktywnych. Ma to bardzo duży wpływ na zdrowie chorego.
- Odstawienie narkotyków – uzależniony poznaje przyczyny swojej choroby i uczy się żyć bez nałogu. Dzięki terapii zna metody pokonywania głodu narkotykowego oraz sposoby asertywnego odmawiana zażycia używki, wie również, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
- Zachowanie równowagi psychologicznej i odbudowa relacji – kolejnym celem odwyku jest odbudowa relacji, które zniszczył nałóg. Ponadto, uzależniony uczy się mówić o swoich emocjach i napiera umiejętności społecznych.
Przebyty odwyk narkotykowy prowadzi do odstawienia narkotyków i abstynencji, ale sprawia również, że uzależniony zdobywa umiejętności emocjonalne i społeczne.
Terapia narkotykowa w Ośrodku Manawa
Nasz ośrodek jest miejscem, w którym osoby uzależnione otrzymają wsparcie i specjalistyczną pomoc. Dbamy o to, by każda osoba, która trafi do naszej placówki odzyskała siły, które odebrała jej choroba.
Pomagamy osobom uzależnionym z całej polski.
Ośrodek leczenia uzależnień Manawa – kadra
Zespół terapeutów w Manawie tworzą osoby, które mogą pochwalić się nie tylko specjalistyczną wiedzą, ale także wieloletnim doświadczeniem w pracy z uzależnionymi borykającymi są z nałogami takimi jak narkotyki, alkoholizm, lekomania czy uzależnienia behawioralne.
Nasi terapeuci ukończyli liczne kursy i warsztaty, w tym również kursy zagraniczne. Oprócz wykształcenia psychologicznego mogą pochwalić się wykształceniem muzycznym, z zakresu sztuki czy kinezjologii edukacyjnej, a muzykoterapia, jak również arteterapia i trening kinezjologiczny są niezwykle doceniane w leczeniu uzależnień.
Terapeuci prowadzą warsztaty, jak również sesje indywidualne, zapewniają fachową opiekę i wsparcie psychiczne. W naszym ośrodku dbamy o dobry kontakt z każdym pacjentem oraz o to, by uzależniony poczuł się bezpiecznie i znalazł w sobie siłę do walki o zdrowie i życie.