W dzisiejszym społeczeństwie problem nadużywania alkoholu dotyka praktycznie wszystkich grup społecznych. Chociaż niektórzy alkoholicy są wysoko funkcjonujący i dobrze ukrywają swoją chorobę, niekiedy jej objawy widoczne są gołym okiem po wyglądzie – np. opuchnięcie twarzy czy zszarzała cera. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się na ten temat więcej!

Objawy alkoholizmu w wyglądzie

Przyczyn występowania uzależnienia od alkoholu można wyróżnić przynajmniej kilka – należą do nich m.in. genetyka, wpływy środowiskowe czy traumatyczne doświadczenia życiowe. Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, ponieważ każda osoba jest inna. Podobne są jednak objawy alkoholizmu przejawiające się poprzez wygląd alkoholika. Skutki nadużywania substancji są widoczne nie tylko w zachowaniach, ale także na twarzy, np. zszarzała, matowa cera lub opuchnięcie oczu. Takie symptomy okazują się często pomocne w diagnozowaniu problemu na wczesnym etapie.

Czy alkoholizm widać po twarzy?

Bardzo często występującym objawem alkoholizmu w wyglądzie jest opuchnięcie twarzy po alkoholu – zwłaszcza w okolicach nosa. Jest to spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie i rozszerzeniem naczyń krwionośnych, często idąc w parze z zaczerwienieniem nosa i rumieniem na policzkach (tzw. rumień alkoholowy). Poza tym cera alkoholika jest bardzo często zszarzała i zmatowiona, ze względu na negatywny wpływ alkoholu na ogólny stan zdrowia skóry. Fizyczne symptomy uzależnienia widać również po oczach – są często podkrążone, pojawiają się pod nimi sińce, a białka są przekrwione lub zażółknięte, co wskazuje na problemy w funkcjonowaniu wątroby.

Objawy alkoholizmu stają się wyraźnie widoczne na twarzy nie tylko z powodu samego spożycia alkoholu, ale również w wyniku zaniedbywania higieny osobistej oraz niewłaściwego odżywiania, co bezpośrednio wpływa na stan cery, oczu i ogólny wygląd. Osoby uzależnione często przestają dbać o pielęgnację ciała i zdrowy styl życia, co przekłada się na pogorszenie stanu ich cery. W wyniku tego zaniedbania, na twarzy często pojawiają się wyraźne przebarwienia, zmarszczki oraz głębokie bruzdy, które są bezpośrednim rezultatem chronicznego odwodnienia organizmu. Alkoholizm wpływa również na utratę elastyczności skóry oraz pogorszenie zdolności regeneracyjnych komórek.

Ponadto cera osób uzależnionych jest bardziej podatna na stany zapalne. Chroniczne spożywanie alkoholu prowadzi do obniżenia odporności organizmu, co zwiększa ryzyko infekcji i problemów skórnych. Symptomy w postaci zaczerwienienia, opuchnięcia czy plam mogą być zauważalne na twarzy na pierwszy rzut oka.

Te zewnętrzne objawy alkoholizmu w wyglądzie stanowią istotny element diagnostyczny, który nie tylko może pomóc w identyfikacji problemu, ale również stanowić sygnał do skierowania alkoholika na drogę do uzyskania profesjonalnej pomocy i wsparcia. W ten sposób fizyczne symptomy na twarzy stają się swoistym sygnałem ostrzegawczym, sugerującym konieczność podjęcia działań.

Może Cię zainteresować również: Leczenie alkoholizmu Poznań

Wygląd alkoholika – gdzie oprócz twarzy widać chorobę?

Uzależnienie od alkoholu widać nie tylko po opuchnięciu twarzy czy oczu – wygląd całego ciała alkoholika jest odbiciem jego pogorszonego stanu zdrowia. Jednym z widocznych objawów jest stan paznokci, które często stają się łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Zaburzenia w odżywianiu i chroniczne odwodnienie wpływają także na kondycję włosów, prowadząc do ich osłabienia, wypadania i utraty połysku. Ponadto w okolicach kostek i dłoni również może pojawić się opuchnięcie, świadczące o problemach z krążeniem.

Sylwetka osoby chorej na alkoholizm jest wątła lub nawet wychudzona. Alkoholik traci masę mięśniową, ponieważ bardzo często zaniedbuje aktywność fizyczną i ruch. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do problemów z syntezą białka i budowaniem mięśni. Zdarza się jednak, że organizm wciąż gromadzi tłuszcz w okolicach brzucha, powodując dysproporcję w wyglądzie. Widocznym objawem alkoholizmu jest również nieregularny, chwiejny chód.

Może Cię zainteresować również: Terapia uzależnień Poznań

Widoczne objawy alkoholizmu na twarzy

Wiedząc, jakie zmiany w wyglądzie powoduje alkoholizm, możesz reagować na niepokojące objawy u swoich bliskich, takie jak np. opuchnięcie. Twarz, oczy i cera alkoholika szybko zdradzają obecność choroby, dlatego jeżeli zauważysz coś co Cię zmartwi – porozmawiaj z tą osobą i zapytaj, jak możesz jej pomóc. Leczenie uzależnień jest możliwe i zawsze warto walczyć o powrót do zdrowia.