Choć często jest lekceważona, nerwica neurasteniczna to poważny problem zdrowotny, który może znacząco pogarszać jakość życia osób cierpiących na to zaburzenie. Charakteryzuje się ono odczuwaniem przewlekłego uczucia zmęczenia, zarówno psychicznego jak i fizycznego, oraz silnego stresu emocjonalnego. Neurastenia – co to, jakie ma objawy i jak wygląda jej leczenie? Dowiedz się tego, czytając artykuł!

Co powoduje nerwicę neurasteniczną?

Na wystąpienie u człowieka neurastenii może mieć wpływ połączenie kilku złożonych czynników. Zaburzenie może mieć podłoże genetyczne i być dziedziczone, więc osoby z historią tej choroby w rodzinie będą na nią bardziej narażone. Nie oznacza to jednak, że czynniki biologiczne są kluczowe – na pojawienie się i rozwój nerwicy wpływ mają także inne faktory ryzyka, takie jak:

  • długotrwałe narażenie na stres (np. w pracy);
  • zwiększona wrażliwość na bodźce zewnętrzne i niedostateczna regulacja emocjonalna;
  • traumatyczne doświadczenia (np. przemoc fizyczna i psychiczna);
  • niezdrowe nawyki życiowe, takie jak zła dieta, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowy sen czy nadmierne stosowanie używek.

Neurastenia dotyka bardzo często ludzi na wysokich stanowiskach, takich jak prezesi czy dyrektorzy, ze względu na stresujący charakter ich pracy. Nadmiar obowiązków i przemęczenie (zarówno psychiczne jak i fizyczne) mogą potęgować objawy nerwicy, wymagające leczenia.

Objawy neurastenii

Zaburzenie neurasteniczne charakteryzuje się kilkoma różnymi objawami. Do najczęstszych i najbardziej uciążliwych należy przewlekłe uczucie zmęczenia lub wyczerpania – osoba dotknięta neurastenią może mieć niski poziom energii nawet po odpoczynku czy śnie. Schorzenie to może powodować również zaburzenia koncentracji i pamięci, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne (takie jak hałas czy światło), problemy ze snem, wahania nastroju oraz większą nerwowość i drażliwość – chorzy łatwo się irytują i są bardziej podatni na wybuchy złości.

Jak w przypadku innych schorzeń psychicznych neurastenia ma także objawy somatyczne. Należą do nich zawroty głowy i migreny, bóle mięśni, problemy z układem pokarmowym, potliwość czy przyspieszone bicie serca – są to dolegliwości typowe dla zaburzeń związanych ze stresem, a ich leczenie jest istotne dla poprawy jakości życia chorego.

Wyróżnić można 3 typy nerwicy neurastenicznej:

  1. Hipersteniczna – ma najwięcej objawów natury emocjonalnej, takich jak nadwrażliwość na bodźce i niekontrolowanie emocji.
  2. Hiposteniczna – charakteryzuje ją obecność stanów lękowych i problemów z koncentracją.
  3. Asteniczna – w tym przypadku chorzy wykazują niechęć do wysiłku i bardzo szybko się męczą.

Dolegliwości związane z nerwicą mogą się różnić w zależności od osoby, dlatego po diagnozę należy udać się do specjalisty.

Jak wygląda leczenie nerwicy?

Chociaż neurastenia i jej leczenie stanowią ogromne wyzwanie dla chorych, istnieje na szczęście nadzieja na poprawę i odzyskanie kontroli nad życiem. Z odpowiednim wsparciem i dobrze dobraną terapią, osoby cierpiące na nerwicę mogą nauczyć się skutecznie walczyć z jej objawami i cieszyć się lepszym samopoczuciem. W psychoterapii pomocne mogą okazać się m.in. techniki relaksacyjne. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach specjaliści wdrażają także inną formę leczenia – farmakoterapię. W przypadku uciążliwych dolegliwości przy neurastenii stosuje się czasem leki przeciwlękowe lub antydepresyjne.