Jako farmaceuta z wieloletnim doświadczeniem spotkałem się w mojej pracy z wieloma osobami uzależnionymi od leków. Niektóre substancje lecznicze osłabiają nasze ciało, inne psychikę, a jeszcze inne jedno i drugie. Ciężko uwierzyć, że niepozorne (i dostępne bez recepty) krople na katar (np. ksylometazolina – składnik aktywny niektórych sprejów na katar) czy środki przeczyszczające (np. sennozydy – składnik wielu herbatek i tabletek przeczyszczających) mogą kompletnie rozregulować pracę organizmu.

Z pozoru niewinne preparaty, ale oba wymienione wyżej środki przy długotrwałym stosowaniu mają negatywny wpływ na ciało człowieka i wymagają ciągłej podaży by chwilowo przywracać prawidłowe funkcje fizjologiczne. Jeśli zwykłe, dostępne bez recepty leki mogą wywoływać tak duże zmiany, jak ogromne działanie destabilizujące będą miały leki które ingerują w psychikę?

 

Uzależnienie od zolpidemu

(najpopularniejsze nazwy handlowe : apo-zolpin, hypnogen, nasen, onirex, sanval, stilnox, zolpic, zolpigen)

 

Zolpidem jest silnym lekiem pierwszego rzutu (tzn. najczęściej zapisywanym w pierwszej kolejności) stosowanym w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Często zdarza się, że jest nadużywany przez osoby ze skłonnościami do uzależnień i/lub u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Osoby które nadużywają tego leku możemy podzielić na dwie grupy. W pierwszej grupie znajdują się osoby przytłoczone przez ilość problemów, które nagromadziły się w ich życiu w krótkim czasie. Biorą zolpidem, ponieważ nie mogą poradzić sobię z trudnościami jakie stanęły przed nimi i chcą “przespać” ciężką sytuację.

Dzięki temu nie muszą myśleć o kłopotach z którymi powinni się zmierzyć. Drugą grupę stanowią osoby które stosują zolpidem rekreacyjnie i po zażyciu kilku tabletek robią wszystko by nie usnąć. Zwalczenie przemożnej chęci zaśnięcia wprowadza w błogostan i odurzenie podobne do alkoholowego. Na ten lek wyjątkowo szybko rozwija się tolerancja i osoby uzależnione stopniowo zwiększają ilość połykanych na raz tabletek, dochodząc nawet do kilkudziesięciu tabletek w jednorazowym podaniu. Nagłe odstawienie zolpidemu po jego długotrwałym zażywaniu może spowodować bezsenność, bóle mięśni i stany lękowe.

Detoks i leczenie uzależnienia od tego leku polega na stopniowym zmniejszaniu dawek, dodaniu leków uspokajających z innych grup chemicznych oraz psychoterapii.

 

Lekomania jest poważnym problemem zarówno dla osób uzależnionych jak i dla ich rodzin. Najważniejsze jest by podjąć decyzję o rzuceniu nałogu i zrobienie kolejnego kroku. Nasi terapeuci wielokrotnie pomogli osobom, które wpadły w sidła lekomanii. Pomocną dłoń wyciągną także do Ciebie lub Twojego bliskiego w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień Manawa.