Lekomania – leczenie uzależnienia od tramalu

Tramadol należy do opioidowych leków przeciwbólowych. Jest preparatem drugiego rzutu, tzn. stosuje się go dopiero gdy paracetamol i leki przeciwzapalne nie wywołują pożądanego efektu analgetycznego. Często zdarza się, że nadużywają go pacjenci, którzy początkowo używali go np. po wypadku samochodowym lub skomplikowanej operacji. Dzieje się tak, ponieważ po jakimś czasie w organiźmie chorego wyrabia się tolerancja i efektu jaki lek dawał na początku nie uzyska się już taką samą ilością tabletek.

Chory musi zwiększyć dawkę by odczuć efekt przeciwbólowy. A ze wzrostem dawki coraz łatwiej dotrzeć do pułapu, który można określić jako bardziej rekreacyjny a mniej przeciwbólowy.

 

Objawy zażycia tramadolu

Po zastosowaniu tramadolu w dawkach przekraczających lecznicze odczuwa się zwiększoną energię przy jednoczesnym rozluźnieniu psychicznym i fizycznym, dobry nastrój, empatię, chęć do rozmów z obcymi ludźmi. Ale i jak to z każdą substancją psychoaktywną bywa, po dobrym nastroju następuje zejście objawiające się sennością, gonitwą myśli, rozbiciem i halucynacjami. Tolerancja, podobnie jak w przypadku innych opioidów rozwija się bardzo szybko.

 

Detoks od tramalu

Najniższa dawka dostępna w polskiej aptece to 50mg (jednak dawki rekreacyjne dla początkujących to około 200-300mg), osoby silnie uzależnione potrafią jednorazowo przyjąć 3 gramy tramadolu. Leczenie polega na powolnym zmniejszaniu ilości przyjmowanych tabletek lub zastąpieniu tramadolu innym lekiem, który oddziaływuje z receptorami opioidowymi. Nagłe odstawienie leku może powodować depresję, nerwice i inne zaburzenia psychiczne oraz nudności, wymioty, bóle mięśni i głowy. Ważnym elementem leczenia uzależnienia jest psychoterapia.

Nazwy handlowe preparatów prostych zawierających tramadol: tramal, poltram; nazwy handlowe preparatów złożonych: doreta, exbol, padolten, skudexa, zaldiar)