Zaburzenia odżywiania leczenie anoreksja, bulimia

Jedzenie to część naszej codzienności, nie zawsze łatwej do okiełznania. Zaburzenia odżywiania stały się poważnym problemem obecnych czasów. Anoreksja i bulimia są najgroźniejszymi i najczęściej występującymi z tych problemów, i chociaż całą winą za ich powstawanie często obarcza się czynnik społeczny, zaburzeniami odżywiania i chociaż całą winą za ich powstawanie często obarcza się czynnik społeczny, jakim jest presja „nieskazitelnego” wyglądu, to patrząc szerzej i głębiej nie sposób nie przyznać racji przekonaniu, iż główne powody tkwią głęboko w psychice tych, których te zaburzenia dotykają i wyniszczają.

Nie jest bowiem tak, że np. wszyscy oglądający te same reklamy, słyszący komentarze nt „odpowiedniego” wyglądu poddają się obsesyjnym myślom o jedzeniu lub niejedzeniu. Problemy z odżywianiem to jedynie zewnętrzna, groźna dla zdrowia i życia  manifestacja nieprzepracowanych problemów psychicznych. Dlatego leczenie zaburzeń odżywiania zależy zawsze od wywołujących je przyczyn i od tego, jak się objawiają i jaki mają przebieg.

 

Gdzie warto się udać po pomoc?

Prywatny ośrodek leczenia anoreksji i bulimii to miejsce, w którym osoby dotknięte tymi trudnymi schorzeniami otrzymają kompleksowe wsparcie psychoterapeutów i psychodietetyków. W centrum uwagi stoi tu zawsze człowiek, którego wyjątkowe cechy wymagają wzmocnienia na terapii, w celu odbudowania poczucia własnej wartości.

Anoreksja – leczenie

Podejmujemy się kompleksowego leczenia osób, które czują, że ich relacja z pożywieniem jest niewłaściwa. Za najgroźniejsze zaburzenie odżywiania uznaje się anoreksję, Schorzenie to objawia się odmawianiem przez chorą jedzenia i wynikającą z tego znaczną utratą wagi (co najmniej 15% względem dopuszczalnej minimalnej masy ciała w stosunku do wzrostu).

Stąd też leczenie anoreksji, oprócz przeprowadzania psychoterapii, polega również na przywracaniu właściwej wagi, wyrównywaniu poziomu elektrolitów i niwelowaniu ewentualnych negatywnych skutków wcześniejszej głodówki. Jednak nigdy doprowadzenie organizmu do normy nie może równać się zakończeniu leczenia.

Jest to dopiero punkt wyjściowy dla psychoterapii, która prowadzić ma do uświadomienia sobie wagi przyczyn i znalezieniu najlepszych dla danej osoby sposobów uwolnienia się od zaburzonego sposobu myślenia i odczuwania. Leczenie zaburzeń odżywiania w naszym centrum wymaga zatem kooperacji rozmaitych specjalistów, takich jak: dietetyk, lekarz ogólny, psychoterapeuta. Dostępni w prywatnym ośrodku eksperci cechują się niezwykłą empatią, która pomaga w lepszym zrozumieniu sedna problemu anoreksji czy bulimii i opracowania ścieżek prowadzących do uzdrowienia zarówno ciała, jak i umysłu.

Psychoterapeutyczne leczenie zaburzeń odżywiania odbywa się natomiast w następujących etapach:

  1. Uświadomienie pacjentce problemu

  2. Identyfikacja przyczyn

  3. Przepracowanie przyczyn

  4. Zmiana nawyków żywieniowych

 

Wyleczenie staje się możliwe dopiero z chwilą, uświadomienia sobie swojego problemu oraz podjęciu decyzji o powrocie do zdrowia. Wraz z psychoterapeutą zidentyfikowane zostają jego przyczyny oraz znalezione zostaje rozwiązanie. W międzyczasie odbywa się utrwalanie poprawnych nawyków żywieniowych, które mają zapobiec nawrotom na poziomie fizjologicznym. Terapia zaburzeń odżywiania prowadzona w taki sposób to rekomendowany sposób leczenia anoreksji oraz pozostałych schorzeń z tej sfery.

 

Bulimia – leczenie

Bulimia jest zaburzeniem objawiającym się objadaniem, po którym  podejmowane są różne próby pozbycia się nabytych kalorii, najczęściej poprzez prowokowanie wymiotów lub też nadmiernie intensywne ćwiczenia fizyczne. Nasze centrum zaburzeń odżywiania zajmuje się również tym schorzeniem, wspierając pacjentów w osiągnięciu poprawnej relacji z pożywieniem.

Objadanie się jest często  reakcją na stres, stan ciągłego napięcia związanego z rozmaitymi problemami życiowymi. Po etapie objadania się, które służy rozładowaniu napięcia i chwilowej ucieczce od trudnych sytuacji czy dręczących myśli, pojawiają się wyrzuty sumienia i nieopanowana chęć pozbycia się zjedzonego pokarmu. To prowadzi do wyniszczania organizmu. Przyczyny bulimii oraz ogólny charakter schorzenia są nieco inne niż w przypadku anoreksji, jednak metoda i etapy leczenia tego zaburzenia odżywiania bardzo podobne.

Jeśli dostrzegasz u siebie problemy z odżywianiem, Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi z powodu tego typu zaburzeń, nie lekceważ objawów.  Jeśli one są już widoczne, to oznacza, że potrzebna jest pomoc specjalistów. Gdy jedzenie, które jest naturalną, podstawową potrzebą i czynnością człowieka, staje się powodem frustracji, nie zwlekaj. Nasz prywatny ośrodek istnieje po to, by udzielać pomocy jak najszybciej i jak najskuteczniej.

Kto powinien się do nas zgłosić?

Jeśli masz problemy dotyczące relacji z jedzeniem, skontaktuj się z naszym centrum, pomożemy Ci wyleczyć zaburzenia odżywiania. Nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego, aby odwiedzić prywatny ośrodek leczenia anoreksji. Oznacza to, że nie oczekujemy, że trafisz do nas z pełną diagnozą. Rozumiemy, że tego rodzaju schorzenia nie rozwijają się nagle, lecz latami. Oznacza to, że możesz zauważyć u siebie niepokojące symptomy jeszcze zanim ktokolwiek inny je zaobserwuje. Te jednostki chorobowe mają nie tylko somatyczny, lecz przede wszystkim psychiczny charakter, co oznacza, że fizyczne objawy pojawiają się niekiedy wiele miesięcy po tym, jak zmianie ulegnie Twoje nastawienie do jedzenia. Terapia zaburzeń odżywiania w późnym stadium wymaga szybkiej interwencji – i taką również się zajmujemy.

Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek zaburzeń odżywiania?

Rozumiemy, jak delikatny jest to temat dla Ciebie lub Twoich bliskich, dlatego zapewniamy pełną dyskrecję nie tylko na czas trwania terapii, ale również po jej zakończeniu. Podejmujemy niemal natychmiastową interwencję w przypadku osób, które zgłaszają się do naszego prywatnego ośrodka leczenia anoreksji i bulimii po wsparcie. Oznacza to brak oczekiwania w kolejce, czy konieczności uzyskiwania diagnoz i zaświadczeń od innych lekarzy, aby móc się do nas dostać. Centrum Manawa to miejsce kompleksowego wspomagania wszystkich tych, którzy cierpią na zaburzenia odżywiania, bez względu na ich fazę. Zajmujemy się z równą uwagą zarówno tymi pacjentami, którzy zgłosili się do nas we wczesnym stadium i potrzebują fachowej terapii psychologicznej, jak również tymi, którym ta choroba odmieniła na gorsze całe życie.

Jak przebiega terapia anoreksji i bulimii w naszym ośrodku?

Przeprowadzamy kompleksowy wywiad, przyjmujemy pacjenta do naszego centrum, a następnie wdrażamy zabiegi mające na celu wyprowadzenie go z obecnego stanu zaburzeń. W naszym ośrodku prywatnym odbywają się różnego rodzaju terapie ze specjalistami z tej dziedziny, pomagające przede wszystkim zrozumieć schematy, które wywołują ów stan, a następnie nauczyć się wdrażać takie, które pomagają go odwrócić. Leczenie anoreksji to przede wszystkim tytaniczna praca nad akceptacją własnego ciała, za którą stopniowo idzie odzyskanie prawidłowej relacji z jedzeniem. Jest to choroba całkowicie uleczalna, pod warunkiem otrzymania właściwego wsparcia – nawet na jej późnym etapie!

Pozwól sobie pomóc!

Wysoce wykwalifikowani specjaliści, którymi może się pochwalić nasz prywatny ośrodek terapii zaburzeń odżywiania, to osoby o wysokim poziomie empatii i dużej wiedzy z zakresu medycyny, dietetyki i psychologii. Poprzez kooperację pomiędzy sobą, są oni w stanie uzyskać bardzo dobre efekty leczenia. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze w osiągnięciu sukcesu jest nastawienie pacjenta i jego determinacja w dążeniu do celu. W centrum Manawa pracujemy zatem nad dostarczeniem mu olbrzymiej dawki motywacji do pokonania anoreksji czy bulimii, które rozpoczynają się w głowie, ale potrafią wyniszczyć całe ciało. Pozwól sobie pomóc! Odwiedź ośrodek leczenia zaburzeń odżywiania i pokochaj jedzenie na nowo – pamiętaj, że odpowiednio dobrane może być Twoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, dlatego nauczymy Cię na terapii, jak jeść, aby nie mieć wyrzutów sumienia!


Sprawdź też Prywatna klinika leczenia uzależnień