Nasza kadra terapeutyczna specjalizuje się w pomaganiu ludziom dotkniętym problemami takimi jak:

terapia uczuć i emocji w zaburzeniach takich jak depresja, nerwice, zaburzenia odżywiania i uzależnienia.

Leczenie depresji i nerwic

Depresje, nerwice i zaburzenia odżywania stanowią rodzaj chorób, które w obecnych czasach charakteryzują się niepokojącym wzrostem w społeczeństwie. Obejmują swoim zasięgiem wszystkie grupy wiekowe, dotykając zarówno osoby starsze borykające się z wieloma innymi chorobami, jak i dzieci oraz młodzież, która ma często bardzo trudny do udźwignięcia bagaż negatywnych doświadczeń rodzinnych. Leczenie depresji i nerwic zawsze powinno być prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów.

Depresja nieleczona staje się chorobą śmiertelną, a jej mechanizmy widoczne są wyraźnie w zmianach składu chemicznego mózgu. Proces leczenia powinien przebiegać dwutorowo, z wykorzystaniem środków farmakologicznych oraz kompleksowej psychoterapii, która stanowi fundament prewencyjny w późniejszych etapach życia. Psychoterapia daje szansę na zrozumienie własnych uczuć i mechanizmów obronnych w kontekście przeżyć z przeszłości, dając skuteczne narzędzie do radzenia sobie z problemami. Nasz prywatny ośrodek leczenia depresji nikogo nie zostawia bez pomocy. Sytuacja każdego pacjenta ma cechy bardzo indywidualne, dlatego terapia zawsze szyta jest na miarę okoliczności wystąpienia depresji. Również klinika leczenia nerwic i zaburzeń odżywiania staje się miejscem, gdzie można uzyskać profesjonalną, dyskretną i skuteczną pomoc.

Prywatny ośrodek terapii depresji

Doskonale wiemy jak ta choroba jak potrafi zawładnąć myślami, czasem, motywacją, przekonaniami o sobie i życiu – generalnie wszystkim. Mimo tego nie zawsze łatwo ją samemu rozpoznać. Często sami nie wiemy co nam dolega. Czujemy się tak okropnie, że nawet nie mamy ochoty rozstrzygać tego co nam jest, a co dopiero podjąć odpowiednie kroki ku wyzdrowieniu. Nawet jeśli, to skąd my lub bliskie nam osoby chcące pomóc mamy wiedzieć co robić? W dzisiejszych czasach istnieje wiele opcji; tabletki, terapie indywidualne, terapie grupowe, telefony zaufania, medytacje, poradniki, książki psychologiczne, filmy dokumentalne… Cieszy nas rozwój tych możliwości. Nikt nie powie Ci, że nasz ośrodek jest jedynym słusznym wyjściem. Uważamy, że każdy z nas jest inny i do każdego może trafić coś innego. Naszym zdaniem gdy wszystko zawodzi – najlepszym wyjściem jest długoterminowa terapia. Pamiętaj, że w naszym ośrodku zrobimy wszystko, żeby Tobie również pomóc.

Czym jest depresja?

Depresja należy do zaburzeń afektywnych, długotrwale upośledzających codzienne funkcjonowanie człowieka, wyniszczając go od środka permanentnym uczuciem smutku, przygnębienia i beznadziejności. Chorzy w zaawansowanym stadium depresji często wyłączają się z jakiegokolwiek życia społecznego, a myśli samobójcze i próby ich realizacji stanowią zwieńczenie nieleczonej choroby. Ten długotrwały zespół zaburzeń nastroju i aktywności ma małe szanse samoistnego ustąpienia, wobec czego klinika leczenia depresji staje się dobrym punktem zwrotnym dla pacjenta, dającym szansę na powrót do normalności. Depresja jest chorobą mającą źródło nie tylko w okolicznościach życiowych pacjenta, ale również w zaburzeniach równowagi neuroprzekaźników w mózgu – serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Dlatego klinika leczenia depresji Manawa prowadzi leczenie na obu płaszczyznach – psychoterapia wspierana jest leczeniem farmakologicznym.

Prywatne ośrodki leczenia depresji

Prywatne ośrodki leczenia depresji, takie jak Ośrodek Manawa, zapewniają pomoc najlepszych psychoterapeutów, którzy w atmosferze zrozumienia i z wykorzystaniem skutecznych metod terapii prowadzą pacjenta przez cały proces leczenia. Dajemy szansę na wyjście z choroby i poprawienie komfortu życia. Depresja to nie stygmat społeczny, lecz zaburzenie funkcjonowania ludzkiej psychiki, które można efektywnie leczyć. Psychoterapia jest kluczowym elementem całego procesu, przynoszącym trwałe efekty dla zdrowia psychicznego.

Nieleczona choroba ma tendencję do nasilania objawów. Trzeba pamiętać, że zaniechanie podjęcia leczenia depresji może w szybkim czasie doprowadzić do śmierci. Chory nie będzie w stanie sobie poradzić z własnymi uczuciami, a pesymistyczne nastawienie połączone z bardzo niskim poczuciem własnej wartości stanowią otwarte drzwi dla myśli samobójczych i prób ich realizacji.

Nerwice

Wiele osób dotyka nerwica połączona z różnymi fobiami. Nawet osobom które przeszły terapię z perspektywy czasu wydaje się nieprawdopodobne jak bardzo ta choroba potrafi modyfikować myślenie i wpływać na zachowania. Pamiętają doskonale o konieczności powtarzania niektórych czynności bez końca z wiecznym poczuciem, że nadal coś nie jest tak jak być powinno. Uczucia te wywołują dyskomfort i nieustające wizje zagrożenia oraz ciągły lęk. Ze strachu oraz wstydu przed konfrontacją swoich obsesji z rzeczywistością ograniczają kontakt z ludźmi do minimum. Jednak zazwyczaj przed bliskimi nie daje się tego ukryć. Reakcje bliskich podyktowane troską, mogą kompletnie nieświadomie wywoływać złość i zwiększać poczucie winy i zagrożenia a w rezultacie pogłębiać chorobę. Dlatego tak ważne jest odpowiednie postępowanie z objawami nerwic. Bez agresji, narzucania lub ograniczania czegoś na siłę. Naszym zdaniem tylko dotarcie i uleczenie przyczyny poskutkuje zanikiem objawów.

Czym jest nerwica i jak ją rozpoznać?

Nerwica jest zaburzeniem lękowym, ujawniającym się fizycznymi i psychicznymi objawami rozciągniętymi w czasie. Ta choroba nie może być bagatelizowana, gdyż nieleczona wykazuje się znacznym nasileniem symptomów i pogorszeniem jakości życia pacjenta. Objawy nerwicy są mocno zróżnicowane, dlatego każda diagnoza musi być postawiona w gabinecie psychiatry, a nie przez znajomych czy rodzinę. Ośrodki leczenia nerwic w Polsce przeżywają w ostatnich latach znaczny napływ pacjentów, kierowanych tam przez lekarzy różnych specjalizacji. Często to bowiem nasilone objawy somatyczne z dziedzin kardiologii czy neurologii prowadzą do źródła problemu, którym de facto jest właśnie nerwica.

Prywatny ośrodek leczenia nerwic w Polsce

Prywatny ośrodek leczenia nerwic Manawa zajmuje się prowadzeniem psychoterapii dla pacjentów dotkniętych nerwicą. Nasi specjaliści odznaczają się nie tylko certyfikatami psychoterapeutycznymi, wiedzą i doświadczeniem, lecz także posiadają umiejętności wczuwania się w sytuację pacjenta i prowadzenia spotkań w atmosferze dyskrecji i empatii. Psychoterapia nie pełni jednak roli ratownika dokonującego resuscytacji, lecz raczej przewodnika po wyboistym szlaku własnych emocji i przeżyć. Efektem staje się wypracowanie pewności siebie i zrozumienie własnych reakcji emocjonalnych.

Zaburzenia odżywiania

Wiele osób może się dziwić dlaczego w naszej ofercie znajduje się również leczenie wszelkich zaburzeń odżywiania. Wydawać by się mogło, że nie mają one wiele wspólnego z depresją czy nerwicami. Prawda jest taka, iż mają one dokładnie to samo podłoże psychologiczne. Bulimia czy anoreksja różni się jedynie od nerwicy sposobem przeżywania problemów przez chorego. My skupimy się podobnie jak w leczeniu depresji na poznaniu ich przyczyny. Dojdziemy do sedna problemu i rozwiążemy go, nie zaleczając jedynie powierzchownych trudności. Przepyszne i zdrowe jedzenie na pewno będzie sprzyjać całkowitemu wyzdrowieniu.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Liczba jednostek chorobowych o podłożu psychicznym, podlegających pod ogólną kategorię zaburzeń odżywiania, jest naprawdę spora. Zaburzenia odżywiania wiążą się z brakiem potrzeby spożywania pokarmów lub przeciwnie – z nadmierną konsumpcją. Oba wzorce zachowań sprowadzają na pacjenta szereg problemów natury somatycznej i prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

FAQ

Jakie są rodzaje depresji?

Depresja doczekała się w literaturze medycznej szeregu kategoryzacji. Do najważniejszych rodzajów depresji można wymienić depresję:

 • endogenną,
 • psychogenną,
 • somatogenną,
 • sezonową,
 • maskowaną (tzw. subdepresję),
 • poporodową,
 • dystymię.

Depresja dotyka także zaburzenie afektywno-dwubiegunowe. W etapie manii chory doświadcza euforii i poczucia, że może wszystko, jednak gdy huśtawka nastroju przesunie się na drugą stronę, często występuje wtedy bardzo silna depresja. Należy mieć na uwadze fakt, że wszelkie nazewnictwo ma tu charakter arbitralny, gdyż w gruncie rzeczy dotyczy ono poszczególnych przyczyn występowania depresji, które mogą na siebie zachodzić lub pojawiać się o różnym czasie.

Najczęstsze objawy depresji

Kryteria rozpoznania depresji bazują na występowaniu przez dłuższy czas (minimum kilka tygodni) znacznie obniżonego nastroju lub apatii w wykonywaniu codziennych czynności. Depresja wiąże się także z szeregiem innych objawów psychogennych i somatycznych. Chorzy często skarżą się na:

 • nasilające się migreny,
 • ospałość (lub przeciwnie – bezsenność),
 • ciągłe zmęczenie,
 • nadmierny lub obniżony apetyt,
 • obniżone libido,
 • wahania wagi.

Sygnały te połączone z uczuciem przygnębienia dają wyraźny sygnał do zastanowienia się nad problemem. Wśród objawów zakorzenionych w psychice, mających tendencję do nasilania się z upływem czasu, można wymienić utratę przyjemności z rzeczy i działań, które wcześniej sprawiały radość. Powszechne są tu również zaburzenia koncentracji, ciągłe pesymistyczne nastawienie do rzeczywistości, niska samoocena, a także myśli i czyny samobójcze.

Metody terapeutyczne w depresji

Analizując metody terapeutyczne w depresji, należy za punkt wyjścia przyjąć założenie, że choroba ta może być skutecznie leczona. Nawet najlepsza terapia nie daje gwarancji, że depresja nie wróci w przyszłości, jednak pacjent otrzymuje solidne mechanizmy obrony przed nawrotami. Obecna metodologia leczenia stwierdzonej depresji wyklucza podejście na zasadzie „samo przejdzie” i leczenie metodami chałupniczymi.

Objawy depresji nasilają się, a nieleczone prowadzą do śmierci. Terapia polega na kontakcie z psychiatrą i stosowaniu leków przeciwdepresyjnych, połączonych z psychoterapią behawioralną. Bardzo ważna, choć nie zawsze możliwa, jest także eliminacja okoliczności życiowych, które stały się mechanizmem spustowym dla wystąpienia objawów. Niestety najczęściej pojawiają się tutaj problemy finansowe, zdrowotne czy rodzinne, które trudno rozwiązać w krótkim czasie. Dlatego tak ważne staje się wypracowanie u chorego mechanizmów radzenia sobie z nimi w długim terminie.

Jakie są najczęstsze objawy nerwicy?

Objawy nerwicy są dosyć mocno zróżnicowane, jednak dają się podzielić na dwie kategorie: psychiczne i fizyczne. Do tej pierwszej należą przede wszystkim lęk przed wykonaniem często prostych czynności lub obezwładniający wszystkie myśli pacjenta, zmęczenie, nadpobudliwość, pogorszenie relacji z innymi ludźmi, koszmary uniemożliwiające zdrowy wypoczynek. Wśród objawów somatycznych wyróżnia się m.in. bóle głowy, nadciśnienie, zaburzenia potencji, bezsenność, wymioty. Klinika leczenia nerwic, zanim dokona diagnozy, przeprowadza dogłębną analizę sytuacji życiowej pacjenta w kontekście problemów i reakcji na nie. Nerwica pojawia się najczęściej u osób, które doświadczają bardzo dużo stresu i przemęczenia, wiążącego się często z dramatycznymi przeżyciami.

Jak wygląda proces leczenia nerwicy i jak długo trwa?

Podstawową metodą leczenia nerwic staje się psychoterapia, która dociera do źródła problemu. Jedynym warunkiem jest chęć pacjenta do podjęcia wysiłku i pracy nad warunkowaniem nowych konstruktywnych reakcji na problemy. Psychoterapia stanowi mozolne dążenie do zrozumienia samego siebie, w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu gabinetu specjalisty.

Daje bardzo dobre rezultaty utrzymujące się w czasie, pozwalające niejako na nowo ukształtować osobowość zdolną do radzenia sobie samodzielnie z trudnościami. Czas trwania leczenia waha się od kilku miesięcy do kilku lat. Nie ma tu jednak alternatywy. Dużo lepiej podjąć wysiłek kontaktu z psychoterapeutą, niż mierzyć się z ogromnymi konsekwencjami nieleczonej nerwicy.

Rodzaje i objawy zaburzeń odżywiania

Do najpopularniejszych zaburzeń odżywiania należą powszechnie znana anoreksja i bulimia. Ich objawy są łatwe do zauważenia, dużo trudniej natomiast o diagnostykę przyczyn i wprowadzenie skutecznego leczenia. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne w publikacji DSM-V wykazuje kilkadziesiąt rodzajów zaburzeń odżywiania, które stanowią wariancję dwóch podstawowych kategorii. Warto mieć na uwadze, że zaburzenia odżywiania najczęściej nie występują samodzielnie, lecz obok nich współistnieją także inne problemy natury psychicznej.

Jakie są przyczyny powstawania zaburzeń żywieniowych?

Kompulsywne zachowania przy spożywaniu pokarmów zawsze mają drugie dno, a ich źródło leży w nierozwiązanych problemach natury psychicznej, z których często sam pacjent nie zdaje sobie sprawy. Czynniki takie jak nadmierny stres, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości, cierpienie fizyczne i psychiczne na skutek okoliczności życiowych – to wszystko stanowi podatny grunt dla rozwoju zaburzeń autodestrukcyjnych, takich jak anoreksja, bulimia i uzależnienia.

Jak wygląda proces leczenia zaburzeń odżywiania?

W każdym z powyższych przypadków wyeliminowanie problemu u źródła wiąże się z koniecznością przejścia kompleksowej psychoterapii, umożliwiającej odkrycie tego, co pozostaje nieuświadomionym mechanizmem bezwarunkowym. Psychoterapia zagląda w głąb osobowości człowieka, pozwalając mu na zrozumienie samego siebie. Proces leczenia zaburzeń odżywiania często wiąże się także z koniecznością terapii współistniejących schorzeń somatycznych. Trudno ustalić jednoznacznie czas uzyskania przez pacjenta stabilnego gruntu pod nowy wymiar osobowości, jednak najczęściej efektywna psychoterapia daje rezultaty w czasie 1-2 lat.