O Terapia Manawa

Ośrodek leczenia uzależnień Manawa pomaga leczyć chorobę alkoholową. Grono specjalistów wspiera chorego w walce z nałogiem, jakim są uzależnienia od alkoholu i pomaga mu odnaleźć się w rzeczywistości, w której nie ma już ucieczki, jaką do tej pory stanowił alkohol.

Manawa proponuje różne metody leczenia alkoholizmu, w zależności od potrzeb, osoba uzależniona może skorzystać z pomocy stacjonarnej, jak również dziennej. Niezmiernie ważnym krokiem jest również odtrucie alkoholowe, czyli tak zwany detox, później przychodzi czas na terapię alkoholową – indywidualną lub grupową.

Alkoholizm – czym jest?

czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to niebezpieczna, postępująca choroba, która może mieć podłoże psychologiczne, genetyczne, środowiskowe lub socjalne. Choroba alkoholowa to uzależnienie od alkoholu etylowego, które prowadzi do wyniszczenia organizmu, a nawet do śmieci.

Osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i sięga po coraz większe dawki, w końcu wódka staje się priorytetem.

 

Charakterystyczne objawy uzależnienia od alkoholu

objawy uzależnienia od alkoholu

Często osoby uzależnione nie przyznają się do swojej choroby i twierdzą, że w każdej chwili mogą odstawić alkohol. Oczywiście mija się to z prawdą – w przypadku alkoholizmu niezbędne są detoks alkoholowy i proces terapeutyczny. Im wcześniej chory podda się leczeniu tym lepiej. Warto więc zachować czujność i, gdy zauważymy coś niepokojącego zareagować.

Alkoholizmowi towarzyszą zarówno objawy psychiczne, jak i fizyczne – najczęstsze z nich to:

  • Uzależnienie od alkoholu przede wszystkim objawia się coraz większą chęcią picia – osoby uzależnione tracą kontrolę nad ilością spożywanego trunku.
  • Problem alkoholików jest nawracająca chęć spożycia alkoholu. Coraz częściej alkohol spożywany jest w sytuacjach niedozwolonych – nawet wtedy, gdy grozi to utratą zdrowia, pracy czy też wtedy, gdy naraża życie innych – na przykład podczas prowadzenia samochodu.
  • Kolejnym objawem jest pojawienie się zespołu abstynencyjnego – nadmiernej potliwości, nudności, bezsenności oraz drżenia mięśni. Zespół abstynencki objawia się, gdy osoba uzależniona nagle odstawi alkohol.
  • Uzależniony spożywa alkohol, by złagodzić dolegliwości powstałe przez picie alkoholu poprzedniego dnia.

Pierwszym krokiem leczenia uzależnienia alkoholowego jest uświadomienie sobie wagi problemu, następnie należy skorzystać z pomocy lekarza oraz ośrodka uzależnień i rozpocząć terapię. Bardzo ważne jest, by leczenie uzależnień rozpocząć zanim alkohol zawładnie naszym życiem.

 

Uzależnienie od alkoholu a DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików)

dda a wpływ na dorosłe życie

Konsekwencje choroby alkoholowej są naprawdę poważne – w takich sytuacjach cierpi przede wszystkim rodzina chorego – nie funkcjonuje ona normalnie walczy z lękiem i brakiem bezpieczeństwa.

Dzieci często są świadkami, a nawet uczestnikami drastycznych scen, których nie rozumieją i, których nie potrafią wymazać z pamięci.

Osoby wychowane w rodzinie alkoholowej w dorosłym życiu zmagają się z szeregiem problemów, są to: bardzo niskie poczucie własnej wartości, trudności w budowaniu relacji z innymi, w tym również relacji z partnerem i własnymi dziećmi. Takie osoby bardzo często również potrzebują pomocy – zazwyczaj niezbędna okazuje się terapia DDA (dostępna tutaj).

 

Fazy uzależnienia

Alkoholizm to choroba przewlekła – nie stanowi ona dolegliwości, która pojawia się z dnia na dzień, wyróżnić możemy różne fazy alkoholizmu:

  1. Faza wstępna (prealkoholowa) – często niezauważalna faza, która może trwać nawet kilka lat. Najczęściej, w kwestii zachowania uzależnionego nie zachodzą znaczące zmiany, najważniejszym objawem jest to, że osoba uzależniona czerpie większe poczucie radości ze spożywania trunków – większe niż zdrowe osoby.
  2. Faza ostrzegawcza – uzależniony szuka sposobów, by się napić i jak najszybciej osiągnąć stan upojenia. Charakterystyczne dla fazy jest pojawienie się palimpsestu, czyli “urwania filmu”.
  3. Faza krytyczna – chory traci kontrolę nad nałogiem, a zachowanie trzeźwości jest coraz trudniejsze. Alkohol staje się ważniejszy niż rodzina czy praca.
  4. Faza przewlekła – nałóg dominuje. Chory nie ma zahamowań i wyrzutów sumienia, zaczyna pić już rana, gwałtownie zmniejsza się jego tolerancja na alkohol.

Sposoby leczenia alkoholizmu

Kłopoty z alkoholem nie znikną same, niezbędne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

a) Stosowanie środków farmakologicznych

Leczenie alkoholizmu z wykorzystanie środków farmakologicznych ma na celu łagodzenie psychicznych i fizycznych skutków długotrwałego spożywania alkoholu. Takie środki mogą być spożywane tylko pod kontrolą lekarza psychiatry, neurologa czy internisty. Niestety, proces leczenia farmakologicznego nie jest pozbawiony wad, stosowanie leków może doprowadzić do innych uzależnień, często pojawiają się uzależnienia od substancji leczniczych.

b) Uświadomienie problemu alkoholowego

Cel takiego leczenia to budowanie różnych motywacji, które pozwolą zatrzymać rozwój choroby i wyleczyć ją. Ważne, by pacjent zrozumiał, że przyczyny wszystkich problemów, na przykład zniszczenia relacji z bliską osobą, napady agresji, problemów zdrowotnych to wódka i inne trunki. Trzeba tutaj napady osobę uzależnioną do wniosku, że alkohol niszczy jej życie.

c) Stała kontrola i pomoc

Dołączenie do grupy anonimowych alkoholików, którzy przedstawią swoje doświadczenia związane z chorobą, terapie grupowe lub indywidualne, którym chory dobrowolnie się podda, nieustanna praca i kontrola to niezmiernie istotne kwestie w procesie leczenia.

Leczenie alkoholizmu – jak wygląda?

Leczenie alkoholizmu

Decyzja o rozpoczęciu leczenia alkoholizmu jest momentem przełomowym i bardzo ważnym krokiem zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej najbliższych. Problemy, jakie spowodowała choroba alkoholowa, objawy fizyczne i psychiczne uzależnienia można pokonać.

Potrzeba jednak czasu, a osoba uzależniona, która podjęła próbę odstawienia alkoholu musi pracować nad sobą każdego dnia.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

a) Wybór ośrodka terapeutycznego

Jeśli choroba jest już w zaawansowanym stadium niezbędne okazuje się skorzystanie z pomocy ośrodka leczenia uzależnień. Wybór odpowiedniej placówki jest bardzo ważny, w końcu w ośrodku chory musi odpocząć, przemyśleć wiele spraw i nauczyć się funkcjonować w rzeczywistości bez nałogu.

Ważne, by sprawdzić doświadczenie i kwalifikacje specjalistów, przeczytać, jakie metody wykorzystywane są w danej placówce. Warto też sprawdzić opinie, które wystawili byli pacjenci.

b) Wybór leczenia

Plan leczenia alkoholizmu oraz czas jego trwania uzależnione są od wielu czynników, między innymi takich jak ogólny stan zdrowotny osoby uzależnionej czy poziom zaawansowania uzależnienia od alkoholu. Po przeprowadzeniu wszystkich badań można ustalić szczegóły i przejść do konkretnych działań – zazwyczaj przeprowadzany jest detoks a następnie terapia uzależnień.

c) Wybór lekarza psychologa

Na drodze do abstynencji ważny jest również wybór lekarza psychologa. Spotkania z psychologiem mają pomóc choremu z zrozumieniu przyczyn, które sprawiły, że popadł w chorobę alkoholową, w analizie jego zachowań oraz w budowaniu poczucia własnej wartości. Wszystko to stanowić będzie dużą pomoc w drodze do celu, jakim jest uwolnienie się od choroby oraz całkowitym wyleczeniu od alkoholizmu.

 

Techniki wykorzystywane w leczeniu alkoholizmu

W zależności od konkretnego przypadku wykorzystywane są różne rodzaje i metody leczenia choroby alkoholowej.

  • Wśród metod leczenia wymienić możemy terapię stacjonarną – chory przebywa kilkadziesiąt dni w ośrodku zamkniętym lub terapię dzienną – w ośrodku przebywa kilka godzin dziennie.
  • Następne możliwości to terapia grupowa lub indywidualna – wyróżniamy różne rodzaje terapii indywidualnej, między innymi są to terapia behawioralno-poznawcza oraz terapia racjonalno-emotywna.
  • Bardzo często wykorzystywane są takie metody jak trening kinezjologiczny, arteterapia czy muzykoterapia.

Jak wygląda detoks alkoholowy w ośrodku?

Długotrwałe spożywanie substancji chemicznych, takich jak alkohol czy leki i narkotyki skutkuje nagromadzeniem w organizmie substancji toksycznych. Detoks umożliwia odtrucie organizmu, usunięcie z niego szkodliwych substancji i przywrócenie równowagi elektrolitycznej w organizmie. Osoba uzależniona podczas detoksu otrzymuje dawki witamin, magnezu, potasu oraz sodu. Po przeprowadzonym detoksie rozpoczynana jest psychoterapia.

Dlaczego warto skorzystać z ośrodka Terapia Manawa w leczeniu uzależnienia od alkoholu?

Ośrodek leczenia uzależnień Manawa pomaga w leczeniu alkoholizmu, jak również innych nałogów – zarówno uzależnień od substancji chemicznych, jak również behawioralnych.

Leczenie alkoholizmu w ośrodku Manawa rozpoczyna się od dokładnej diagnozy stanu pacjenta. Dzięki badaniom lekarskim i wywiadom z pacjentem lekarze i terapeuci uzyskują informacje na temat stopnia zaawansowania choroby oraz stopnia wyniszczenia organizmu. Następnie ustalamy indywidualne rozwiązania i plan leczenia alkoholizmu.

Zazwyczaj pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu stanowi detoks – pacjenci podczas detoksu są pod opieką zespołu wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek. Po detoksie rozpoczynana jest terapia.

Zarówno terapie indywidualne, jak i grupowe prowadzone są przez specjalistów, którzy mają doskonałe podejście do osób uzależnionych, które są zagubione i potrzebują wielkiego wsparcia, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Nasi terapeuci mogą pochwalić się zarówno doświadczeniem zdobywanym w Polsce, jak również poza granicami kraju. Specjalistyczna wiedza na temat psychoterapii, jak również niezwykle pomocnych arteterapii, muzykoterapii czy treningu kinezjologicznego. Ponadto, Manawa znajduje się w pięknej, spokojnej okolicy, otaczająca ośrodek zieleń sprzyja spacerom i umożliwia relaks na świeżym powietrzu.

Lista naszych poradników dla uzależnionych oraz ich bliskich

  1. Odstawienie alkoholu przez pierwsze dni
  2. Jak rozmawiać z alkoholikiem – 4 skuteczne metody
  3. Głód alkoholowy – jak leczyć uzależnienie?
  4. Leki na alkoholizm Disulfiram, Anticol
  5. Pijak a alkoholik, jaka jest różnica?
  6. Jak przestać pić alkohol? Czy jestem alkoholikiem?
  7. Alkoholizm – najczęstsze objawy

Kontakt

Dane kontaktowe

Ośrodek Manawa – Leczenie alkoholizmu

ul. Główna 28 62-300, Nowy Folwark k. Poznania (woj. wielkopolskie)

Ośrodek leczenia alkoholizmu

Pytania i odpowiedzi

Pytanie nr 1

Czy można wyleczyć się z alkoholizmu?

Niestety utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu jest procesem nieodwracalnym. Każdy alkoholik ma jednak szansę, aby stać się niepijącym alkoholikiem i ocalić swoje zdrowie i życie.

Niepijący alkoholik musi jednak wciąż pracować nad sobą, unikać osób, które są pod wpływem alkoholu oraz przyjęć, na których serwowany jest  alkohol. Osoba uzależniona nawet po zakończonym leczeniu nie może spożywać alkoholu, ponieważ uzależnienie może powrócić.

Pytanie nr 2

Do kogo zgłosić się w razie problemu z alkoholem?

To zależy od wielu czynników, między innymi od stopnia zaawansowania choroby. Dużym wsparciem dla uzależnionych może być dołączenie do grupy AA, podczas spotkań osoby walczące z chorobą alkoholową wymieniają się doświadczeniami i mogą sobie wzajemnie pomóc.

Inną możliwością jest zgłoszenia się do lekarza – lekarz może zalecić spożywanie substancji, które wywołują wstręt do alkoholu. Jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium niezbędne jest zgłoszenia się do zamkniętego ośrodka terapii leczenia uzależnień.

Pytanie nr 3

Jak wygląda pomoc psychologiczna w trakcie terapii alkoholowej?

Podczas terapii alkoholowej osoba uzależniona musi odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie – Dlaczego piję? Dzięki rozmowom z psychoterapeutą, chory może nauczyć się żyć bez alkoholu, zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zachowania, a co za tym idzie, odnaleźć się w rzeczywistości, w której nie ma już ucieczki w nałóg.

Psychoterapia alkoholowa ma sprawić, że chory lepiej zrozumie samego siebie, przezwycięży lęki i zbuduje poczucie własnej wartości.

Pytanie nr 4

Czy alkoholizm jest chorobą?

Alkoholizm uważany jest za przewlekłą i niebezpieczną chorobę o podłożu psychosomatycznym, chorobę która może doprowadzić do śmierci.

Choroba alkoholowa rozwija się powoli – wyróżniamy cztery fazy uzależnienia alkoholowego, w czasie których chory zmaga się zarówno z objawami psychicznymi, jak również fizycznymi. Pierwszym krokiem w procesie leczenia jest przyznanie się osoby uzależnionej do choroby.

Pytanie nr 5

Czy leczenie alkoholizmu jest przymusowe?

Poza przypadkami, gdy leczenie alkoholizmu jest nakazane przez sąd, nikt nie może nikogo zmusić do rozpoczęcia terapii. Osoby, które rozpoczęły leczenie w każdej chwili mogą je przerwać.

Warto tutaj zaznaczyć, że to przede wszystkim osoba uzależniona musi chcieć poddać się leczeniu i codziennie nad sobą pracować, w przeciwnym wypadku nawet najlepsza terapia odniesie marny skutek.

Pytanie nr 6

Kogo może dotyczyć problem uzależnienia alkoholowego?

Uzależnienie alkoholowe jest problemem, który może dotyczyć każdego, zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Bez znaczenia są tutaj wysokość środków na koncie, status społeczny czy wykształcenie. Każdego roku z alkoholizmem walczą osoby z różnych grup społecznych.

W przypadku tak zwanych ludzi sukcesu choroba może rozpocząć się od picia wina po każdym posiłku czy drinków podczas przyjęć. Osoby nie majętne, na skutek braku środków często piją wszystko, co zawiera etanol, na przykład denaturat czy perfumy.

Pytanie nr 7

Do czego prowadzi nadmiar alkoholu?

Nadmierne spożywanie alkoholu może mieć tragiczne skutki. Alkoholizm prowadzi do konfliktów z prawem, złej sytuacji rodzinnej, brakiem zaufania i szacunku u żony i dzieci, często też jest przyczyną poważnych problemów w pracy i może doprowadzić do jej utraty.

Alkoholizm powoduje poważne uszczerbki na zdrowiu, na przykład marskość wątroby, których następstwem jest hospitalizacja. Nieleczony alkoholizm może doprowadzić do śmierci.

Masz problemy z alkoholem?

W Terapia Manawa znajdziesz skuteczne metody leczenia

terapia alkoholowa

Powszechna akceptacja dla spożywania alkoholu sprawia, iż dostrzeżenie uzależnienia u siebie lub bliskich jest bardzo trudne. Niełatwe jest też przyznanie się, iż problem występuje. To wszystko sprawia, iż terapia alkoholowa jest trudna i długotrwała, jednak profesjonalna pomoc daje olbrzymie szanse uporania się z destrukcyjnym nałogiem.

Uświadomienie problemu

Negacja uzależnienia to najcięższa do sforsowania bariera, którą stawia alkoholik. Niezbędne jest jednak dopuszczenie myśli o utracie kontroli nad piciem, aby w ogóle zgłosić się do ośrodka. Niestety, nawet świadomość ryzyka związanego z regularnym spożywaniem alkoholu nie rozwiązuje problemu, ponieważ ze względu na wszechobecność alkoholu, spożywanego przez większą część społeczeństwa, trudno dostrzec granicę, za którą rozpoczyna się nałóg. Warto skorzystać z jednego z ogólnodostępnych w internecie testów, takich jak MAST lub AUDIT. Wystarczy kilka minut, aby otrzymać informację zwrotną odnośnie własnego stosunku do alkoholu. Powyższe testy nie stanowią diagnozy, jednak dają odpowiedź, czy należy skonsultować się ze specjalistą.

Jeżeli potencjalny alkoholik jest zupełnie nieświadomy, że traci kontrolę, niezbędna jest interwencja najbliższych, którzy mogą np. podsunąć mu któryś z wyżej wymienionych testów. Należy wyrazić zaniepokojenie o bliską osobę oraz poinformować, że przestaniemy się martwić, jeżeli wypełni ona krótki test. Być może niepokojący wynik będzie na tyle przekonujący, aby przynajmniej wzbudzić zastanowienie nad istnieniem ewentualnego uzależnienia.

Terapia alkoholowa krok po kroku

Pacjent zgłaszający się na leczenie alkoholizmu zwykle jest dopiero częściowo świadomy swojego problemu. Dlatego też terapia alkoholowa rozpoczyna się od pogłębienia świadomości pacjenta, aby ten pozbył się wątpliwości co do tego, że ma problem. Równocześnie pacjent poddawany jest odwykowi, podczas którego całkowicie odstawia nie tylko dotychczasowy obiekt uzależnienia, ale również wszelkie używki.

W przypadku uzależnień behawioralnych należy powstrzymywać się od wszelkich zachowań wykazujących znamiona uzależniających. Ażeby abstynencja była nieco łatwiejsza, zalecamy pełną izolację podczas wolnego od pokus odwyku zamkniętego.

W czasie terapii alkoholowej skupiamy się nie tylko na problemie, ale również na jego przyczynach. Nasi specjaliści posiadają fachową wiedzę, jak i niezbędne doświadczenie praktyczne. Pozwala im to odpowiednio dobierać formę terapii dla każdego pacjenta. W leczeniu alkoholizmu stosujemy m.in. terapię techniką narracyjną, elementy arteterapii, muzykoterapii, czy też trening kinezjologiczny.

Kontynuacja terapii alkoholowej

Prowadzona przez nas terapia alkoholowa Poznań nie kończy się wraz z zakończeniem odwyku. Opuszczenie ośrodka przez pacjenta to koniec pewnego etapu, jednak samo leczenie alkoholizmu trwa o wiele dłużej. W życiu codziennym pacjent wciąż stawia czoła wszechobecnym pokusom, którym mógłby się nie oprzeć bez stałego wsparcia psychoterapeutycznego. Równie ważne jak pomoc psychoterapeuty, jest wsparcie osób najbliższych, które dają pacjentowi motywację do utrzymywania abstynencji.