Alkoholizm to przewlekła, niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do przedwczesnego zgonu. Uzależniony traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, a zdobycie trunku staje się jego nadrzędnym celem ‒ ważniejszym od rodziny, dziecka, codziennych obowiązków czy pracy. Jak postępować z alkoholikiem i co zrobić, by uzależniony rozpoczął leczenie? Zachęcamy do lektury!

Jak poradzić sobie z alkoholikiem? – 5 zasad

Osoby współuzależnione zazwyczaj nie wiedzą jak postępować z alkoholikiem,  a wiedza na ten temat jest bardzo istotna i pozwala uniknąć podstawowych błędów.

 • 1. Nie poddawaj się nałogowi

Niezmiernie ważne jest, aby osoby współuzależnione nie zmieniały rytmu swojego życia. Często zdarzają się sytuacje, gdy dzieci nie mogą bawić się, aby nie obudzić śpiącego po libacji alkoholika, a współmałżonek zmienia godziny posiłków, by uzależniony miał ciepły obiad, gdy już odzyska siły. Pod żadnym pozorem nie powinno się również wyręczać osoby uzależnionej w jej obowiązkach, jak również rezygnować z własnych zająć i przyjemności, by zająć się uzależnionym.

Wyręczanie w obowiązkach i nadopiekuńczość wpływają na rozwój choroby, uzależniony takie zachowanie traktuje jako zezwolenie na picie.

 • 2. Bądź twardy

Alkoholizm współmałżonka przewraca do góry nogami życie całej rodziny. Współuzależnieni często wstydzą się tego, że bliska im osoba pije. Wiele osób po prostu wypiera myśl o nałogu żony, męża, matki czy ojca, tłumacząc, że to tylko chwilowy kryzys, a nadmierne spożywanie alkoholu to wina stresu i nerwów.

Jeśli chcemy pomóc alkoholikowi, musimy uzbroić się w cierpliwość i siły oraz  uświadomić sobie, że bliska nam osoba ma problem.

 • 3. Nie obwiniaj się

Alkoholik często obwinia innych o to, że pije, słowa typu To przez Ciebie piję, znów mnie zdenerwowałaś ‒ miałem prawo się napić, Wcale mnie nie wspierasz, musiałam się napić padają bardzo często. Niezmiernie ważne jest, aby nie dać się sprowokować i nie wierzyć w słowa uzależnionego, obwinianie wszystkich dookoła jest mechanizmem obronnym alkoholika.  To jedna z ważniejszych zasad postępowania z każdym alkoholikiem.

 • 4. Nie kontroluj

Kontrolowanie alkoholika, pilnowanie go czy ukrywanie alkoholu nie sprawi, że uzależniony przestanie pić, przeciwnie, jego determinacja będzie jeszcze większa. Pamiętajmy o tym, że uzależniony zawsze znajdzie sposób, by zdobyć alkohol i ukryć go przed rodziną. Co więcej, nieustanne kontrolowanie takiej osoby będzie miało destrukcyjny wpływ na nas samych.

 • 5. Zaangażuj rodzinę

Dla osoby uzależnionej bardzo dużą pomocą może być wsparcie i miłość najbliższych. Ważne jednak, aby nie mylić wsparcia z nadopiekuńczością czy wyręczaniem uzależnionego w obowiązkach. Rodzina alkoholika powinna popierać dobre decyzje, kibicować, służyć dobrym słowem, ale nie wyręczać i nie przejmować inicjatywy.

Gdy uzależniony podejmie decyzję o rozpoczęciu terapii uzależnień, możemy pomóc mu w szukaniu odpowiedniego ośrodka, ale nie powinniśmy umieszczać go w ośrodku na siłę. Chory musi sam wziąć odpowiedzialność za swoje życie i podjąć walkę o własne zdrowie.

Zagrożenia wynikające z alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą, która zagraża zdrowiu i życiu uzależnionego. Nadmierne spożywanie alkoholu ma tragiczne skutki. Jakie są największe zagrożenia wynikające z alkoholizmu?

 • Alkohol to substancja psychoaktywna, która wpływa na działanie układu nerwowego, powoduje zmiany w sposobie myślenia i postrzegania świata, zmieniają się przekonania i cele chorego.
 • Zawarte w alkoholu substancje toksyczne mają bardzo negatywny wpływ na stan narządów i tkanek. Wymienić tutaj między innymi możemy zatrucia, marskość wątroby, zapalenie trzustki.
 • Oprócz chorób fizycznych alkohol powoduje również urazy i problemy psychiczne, na przykład psychozy alko­holowe.
 • Przez alkoholizm niszczone są relacje w rodzinie (sprawdź >> terapia DDA).
 • Nadmierne spożywanie alkoholu często powoduje zaniedbanie obowiązków w pracy, a niejednokrotnie prowadzi do jej utraty.
 • Niedobór w gospodarce jonowo-elektrolitowej, jak również niedobór witamin i minerałów.

Alkoholik traci wszystko, zdrowie, pracę, własną godność, w znacznym stopniu pogarszają się jego relacje z najbliższymi. To nie koniec przykrych konsekwencji, często taka osoba popada w długi i ma problemy finansowe, z każdym dniem picia nasilają się też  dolegliwości psychiczne i fizyczne.

Co w takiej sytuacji powinny zrobić osoby współuzależnione? Przede wszystkim dowiedzieć się, jak postępować z alkoholikiem i zacząć działać zgodnie z wytycznymi.

Alkoholik w domu – jak postępować z alkoholikiem?

Co zrobić, gdy bliska osoba, mimo obietnic, że to się nie powtórzy, coraz częściej sięga po alkohol? Jak rozwiązać problemem choroby alkoholowej? Takie pytania najczęściej zadają sobie osoby współuzależnione, dla których życie z  alkoholikiem jest prawdziwym koszmarem.

Uzależniony sam musi rozpocząć leczenie alkoholizmu i zawalczyć o powrót do zdrowia, zanim choroba alkoholowa sprawi, że straci wszystko. Pomoc i wsparcie bliskich to dla  alkoholików wiele, ale pamiętajmy, że chory musi sam  podjąć walkę. Coc to trudne skupmy się nie tym, aby nie zmienić rytmu swojego życia.

Terapia – detoks alkoholowy

Jak już wspomnieliśmy powyżej, alkohol to substancja zawierająca wiele toksyn. Na skutek długotrwałego spożywania alkoholu, w organizmie gromadzą się liczne toksyny i zostaje zachwiana jego gospodarka jonowo-elektrolitowa. Ponadto, zawarte w alkoholu związki chemiczne biorą udział w metabolizmie, odstawienie trunku sprawia, że uzależniony odczuwa głód biochemiczny, wywołujący objawy zespołu abstynencyjnego. W takiej sytuacji wskazane jest przeprowadzenie detoksu alkoholowego.

Jakie są główne zalety detoksu:

 • cały proces odbywa się pod okiem specjalistów i jest bezpieczny dla organizmu,
 • podczas detoksu usuwane są szkodliwe substancje, które nagromadziły się w organizmie
 • dobierane są odpowiednie leki, dzięki którym uzależniony lepiej znosi czas detoksu,
 • pacjent otrzymuje również witaminy, elektrolity, sole mineralne.

Podsumowanie

Życie z alkoholikiem jest prawdziwym koszmarem, przestrzeganie pewnych zasad może jednak być pomocne. Przede wszystkim  nie można wpadać w poczucie winy i załamywać się. Ważne żeby zwiększyć swoją wiedzę na temat tego, jak postępować z alkoholikiem i stosować się do zasad. W sieci znajdziemy wiele wyczerpujących artykułów na ten temat, można również zapisać się na terapię

Znalazłeś nas po słowach: jak postępować z alkoholikiem, który nie chce się leczyćjak postępować z alkoholikiem w ciągu.