Zgodnie z definicją zespół lęku społecznego to schorzenie polegające na unikaniu sytuacji wymagających kontaktów interpersonalnych z powodu strachu przed oceną innych, wyśmianiem lub odrzuceniem. Jej objawy to m.in. silny niepokój i dyskomfort w kontaktach z ludźmi, zarówno w miejscach publicznych, jak i na prywatnych spotkaniach. Fobia społeczna – co to i jak ją leczyć? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!
Jak wygląda fobia społeczna?
Należąca do grupy zaburzeń związanych z lękiem fobia społeczna dotyka prawie 2% populacji na świecie. Schorzenie to charakteryzuje się głębokim strachem przed sytuacjami, w których jest się wystawionym na kontakty z innymi ludźmi. Osoby cierpiące na to zaburzenie często odczuwają objawy, takie jak:
- silny niepokój w obliczu interakcji z ludźmi, zarówno w małych jak i dużych grupach;
- strach przed publicznymi wystąpieniami;
- niechęć do spotkań towarzyskich, prowadzenia rozmów lub jedzenia w obecności innych;
Tego rodzaju sytuacje mogą wywoływać u osób, których dotyka fobia społeczna, silne objawy lękowe – takie jak przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się, drżenie, uczucie duszności czy suchości w ustach, trudności w mówieniu oraz poczucie silnej niepewności. Konsekwencją tego schorzenia jest unikanie sytuacji wymagających interakcji, co może prowadzić do izolacji oraz mieć negatywny wpływ na życie zarówno osobiste, jak i zawodowe chorego.
Skąd się bierze lęk społeczny?
Chociaż dokładne powody występowania lęku społecznego nie są jednoznacznie określone, istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do pojawienia się objawów i nasilenia tego schorzenia. Tak jak w przypadku innych zaburzeń lękowych, istotne mogą się okazać przyczyny genetyczne, środowiskowe i psychologiczne.
Do rozwoju fobii społecznej może przyczynić się na przykład doświadczanie odrzucenia lub innych negatywnych reakcji ze strony innych ludzi, np. w szkole lub w pracy. Poprzez proces uczenia się, chory może przyswoić przekonanie, że sytuacje wymagające kontaktu z ludźmi są niebezpieczne i stresujące. Traumatyczne doświadczenia, takie jak publiczne poniżenie lub ośmieszenie, również mogą utrwalić się w pamięci i prowadzić do objawów lęku przed wystąpieniem podobnych sytuacji w przyszłości.
Czynniki biologiczne, które mogą powodować rozwój zaburzeń związanych z lękiem to np. nieprawidłowości w chemii mózgu, związane z niewłaściwą regulacją neuroprzekaźników czy też przyczyny genetyczne – osoby, u których zaburzenia lękowe występują w najbliższej rodzinie, są bardziej na nie narażone. Dobra wiadomość jest taka, że schorzenia te można leczyć.
Leczenie fobii społecznej
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak leczyć fobię społeczną. Na szczęście istnieją skuteczne metody terapeutyczne pozwalające chorym uspokoić objawy i odzyskać kontrolę nad swoim życiem – osobistym i towarzyskim. Należą do nich m.in. psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym (indywidualna oraz grupowa), farmakoterapia czy trening interpersonalny i techniki relaksacyjne. Warto pamiętać, że proces leczenia lęku społecznego jest indywidualnie dopasowywany do pacjenta i może wymagać dużo czasu i zaangażowania. Pamiętaj, że regularne sesje terapeutyczne, praktykowanie nabytych umiejętności i stopniowa ekspozycja na interakcje międzyludzkie mogą być kluczowe dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów.