Kilka słów o detoksie alkoholowym…

Alkohol uzależnia psychicznie i fizycznie, sprawia, że chory traci kontrolę nad własnym życiem, a nadrzędnym celem staje się dla niego zdobycie alkoholu. Skutki nieleczonego alkoholizmu mogą być tragiczne i doprowadzić do przedwczesnego zgonu, dlatego tak ważne jest, aby osoba uzależniona czym prędzej rozpoczęła leczenie.

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem do trzeźwości jest detoks alkoholowy. Po odtruciu alkoholowym chory może przystąpić do dalszych etapów leczenia.

Detoks – Cele

W przypadku uzależnień od substancji chemicznych, na przykład  alkoholizmu, niezbędne jest przeprowadzenie detoksu. Odtrucie alkoholowe przeprowadza się przed rozpoczęciem terapii. Główne cele detoksu alkoholowego to:

  • usunięcie z krwiobiegu toksyn, które zgromadziły się na skutek długotrwałego spożywania alkoholu, czyli odtrucie organizmu
  • przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej
  • dostarczenie witamin i mikroelementów, które zostały wypłukane przez alkohol, na przykład witaminy B1, magnezu, potasu i innych
  • minimalizacja objawów zespołu abstynenckiego

Odtrucie alkoholowe – jak wygląda?

Odtrucie alkoholowe to jeden z pierwszych etapów leczenia uzależnienia od alkoholu. Celem detoksykacji jest usunięcie z krwiobiegu szkodliwych substancji i przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej. Cały proces przebiega pod opieką zespołu lekarzy i pielęgniarek.

Detoks rozpoczyna się od przeprowadzenia badań, których celem jest ocena stanu zdrowia, przede wszystkim stanu narządów wewnętrznych, na przykład kontroli układu oddechowego, układu krążenia – w tym również serca oraz układu nerwowego. Pobierane do analizy są krew i mocz. 

Przed rozpoczęciem detoksu przeprowadzany jest również szczegółowy wywiad lekarski dotyczący wszelkich schorzeń pacjenta i stanu zaawansowania choroby, z którą się zmaga. Często też pojawiają się pytania dotyczące tego, gdzie uzależniony spędził ostatnie dni czy też tego, w jaki sposób trafił na odwyk.

Następnie rozpoczynany jest właściwy proces odtruwania, polegający na usuwaniu szkodliwych produktów metabolizmu alkoholu oraz toksyn.  Podczas odtruwania pacjent otrzymuje płyny witaminy i minerały.

Badania przeprowadzane są przed rozpoczęciem detoksykacji, jak również podczas całego procesu odtruwania organizm, dzięki temu lekarze mogą na bieżąco kontrolować stan pacjenta.

Dlaczego warto się leczyć?

Osoba uzależniona rujnuje własne zdrowie i zamienia w koszmar życie swoich najbliższych, przede wszystkim dzieci. Uzależniony traci wszystko – rodzinę, pieniądze, pracę, zdrowie i własną godność. Jednym ratunkiem przed tak tragicznym losem jest rozpoczęcie leczenia.

Detoks alkoholowy, terapia uzależnień, zerwanie z toksycznym środowiskiem i nieustanna praca nad sobą są drogą do trzeźwości i normalnego życia. Dzięki podjęciu leczenia chory może nauczyć się żyć bez nałogu, a co za tym idzie,  ocalić swoje zdrowie i życie.

Warto więc rozpocząć proces leczenia i skorzystać z pomocy specjalistów zanim będzie na to za późno.

Zalety odtruwania organizmu z alkoholu

Zalet przeprowadzenia detoksu alkoholowego jest wiele, wśród najważniejszych z nich wymienić możemy:

  • przerwanie ciągu alkoholowego w bezpieczny, kontrolowany przez lekarzy sposób
  • przebywanie pod opieką specjalistów – zarówno lekarzy, jak i psychologów oraz psychiatrów, którzy służą wsparciem w tych trudnych chwilach
  • usunięcie niebezpiecznych toksyn z organizmu
  • dostarczenie do organizmu ważnych witamin i mikroelementów
  • przygotowanie do dalszego leczenia – terapii uzależnień
  • jest to krok w stronę trzeźwości

Wszystkie te czynniki umożliwiają ocalenie zdrowia i uwolnienie się od nałogu, jakim jest alkohol.

Ile kosztuje detoks alkoholowy?

Jeśli uzależniony jest ubezpieczony może skorzystać z detoksu alkoholowego na NFZ, wtedy ów proces jest bezpłatny. Jeśli jednak chory nie ma takiego ubezpieczenia, może zdecydować się na detoks w prywatnej placówce. Ceny detoksu w ośrodkach leczenia uzależnień różnią się od siebie.

Niektóre z placówek naliczają stawki godzinowe, cena za 4h detoksu może wynosić do 4000 zł, inne placówki oferują pakiety kilkudniowe.

Warto jednak zaznaczyć, że detoks w prywatnej placówce przebiega w komfortowych dla pacjenta warunkach i ma on zapewnioną stałą pomoc specjalistów, którzy czuwają nad jego zdrowiem.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Trudno jest określić, ile trwa odtruwanie organizmu, wszystko zależy od stanu pacjenta, jego zdrowia, stopnia uzależnienia i stopnia zatrucia organizmu.

Zgodnie z zaleceniami NFZ, detoks poalkoholowy powinien trwać około 7-10 dni. W rzeczywistości bywa różnie – wiele fachowych ośrodków leczenia uzależnień przeprowadza nawet 30-dniowy detoks, niekiedy cały proces trwa nawet kilka miesięcy.

Warto zaznaczyć, że choć odtrucie organizmu może zakończyć się po kilku dniach, pacjent musi jeszcze odzyskać siły zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a na to potrzeba czasu.

Czy detoks uzależnienia od alkoholu jest bezpieczny?

Detoks alkoholowy jest bezpieczny, jeśli przebiega w odpowiednich warunkach i pod kontrolą specjalistów – lekarzy, pielęgniarek, psychologów. Wykwalifikowany personel wie, w jaki sposób zareagować w przypadku różnego typu powikłań, na przykład, gdy u uzależnionego wystąpią padaczka, napady lękowe, omamy czy zaburzenia rytmu snu.

Ponadto, podczas detoksu przeprowadzonego w specjalistycznym ośrodku uzależniony ma zapewnione 24 godzinne wsparcie, często otrzymuje leki, które łagodzą objawy zespołu abstynencyjnego.

Podsumowując, aby detoks alkoholowy był bezpieczny, musi on być przeprowadzany w odpowiednich warunkach pod kontrolą specjalistów.

Skuteczny detoks alkoholowy w ośrodku Manawa

Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień Manawa jest miejscem, w którym osoba uzależniona ma zapewnioną specjalistyczną opiekę i wsparcie na każdym etapie leczenia, zarówno podczas detoksu alkoholowego, jak również terapii uzależnień.

Nasz ośrodek znajduje się w Nowym Folwarku, niedaleko Poznania. Osoby, które potrzebują pomocy bez problemu dojadą do naszego ośrodka z takich miejscowości jak Poznań, Psary Polskie, Psary Małe, Słomowo, Sokołowo, Września, Przyborki i inne.

W razie potrzeby możemy pomóc w organizacji transportu.

Kontakt

Dane kontaktowe

Ośrodek Manawa – Odwyki narkotykowe

ul. Główna 28 62-300, Nowy Folwark k. Poznania (woj. wielkopolskie)

Piotr Szupryczyński

tel. 517 309 059