W Wielkiej Brytanii rozgorzała niedawno dyskusja na temat PTSD (zespołu stresu pourazowego, znanego także inaczej jako zaburzenie stresowe pourazowe), odkąd na łamach brytyjskiego dziennika The Sun pojawiła się informacja, że znana na wyspach celebrytka Katie Price trafiła do stacjonarnego ośrodka leczenia uzależnień. Katie trafiła tam po tym jak zdiagnozowano u niej uzależnienie od narkotyków współistniejące z PTSD. Prawdopodobną przyczyną zaistnienia u niej PTSD był rozwód oraz ogłoszenie bankructwa (majątek Katie wyceniany był na 45 milionów funtów).
Jakie są powody wystąpienia tego schorzenia?
Człowiek ma ograniczoną zdolność adaptacji na stres. Gdy zostaje ona przekroczona pod wpływem bardzo silnego czynnika stresogennego (traumy) dochodzi do powstania zaburzeń psychicznych. To schorzenie może być spowodowane przez długotrwale działający czynnik np. przebywanie na obszarze w którym mają miejsce działania wojenne, ale może to być również sytuacja która zdarzyła się nagle i trwała krótki moment, jak wypadek samochodowy, gwałt czy napad rabunkowy. W literaturze opisane były również przypadki wystąpienia PTSD po spożyciu narkotyków z grupy psychodelików. Istnieją także czynniki predysponujące do wystąpienia PTSD – np. uzależnienie od alkoholu (lub jego nadmierne spożycie), brak wsparcia bliskich czy też zaburzenia osobowości typu borderline.
Jakie sa objawy zespołu stresu pourazowego?
Do najczęstszych objawów należą lęki i natrętne wspomnienia przypominające traumatyczne zdarzenie (tzw. flashbacki). Oprócz tego występować mogą:
- koszmary senne,
- depresja,
- bezsenność,
- myśli samobójcze.
Osoba, którą dotknęła ta choroba, unika także miejsc i działań, które mogłyby wspominać przebytą traumę. Interesujący jest fakt, że PTSD nie daje objawów od razu, ale zwykle w jakimś odstępie czasu od wydarzenia. Może to być tydzień, miesiąc, ale opisywane są i przypadki, że zespół stresu pourazowego zaczął dawać pierwsze objawy po 30 latach od traumy.
Leczenie zespołu stresu pourazowego
Najczęstszym sposobem leczenia tego schorzenia jest psychoterapia. Najczęściej stosowane i najskuteczniejsze są terapie ekspozycyjne (ang. exposure therapy) oraz poznawczo-behawioralne (ang. cognitive-behavioral therapy, CBT), jednak to psycholog prowadzący danego pacjenta musi zdecydować, która z metod będzie dla niego najodpowiedniejsza.
Oczywiście nie każdy kto przeżył głęboki stres zapadnie na PTSD. Zapadalność na tę chorobę szacuje się na 5-10% spośród osób które doświadczyły traumy. Warto jednak zwrócić uwagę, że aż co trzecia zgwałcona kobieta doświadcza objawów zespołu stresu pourazowego. Podobna częstotliwość występowania dotyczy weteranów wojennych i żołnierzy, którzy brali udział w misjach pokojowych np. na Bliskim Wschodzie. U niecałych 50% przypadków osób, które się nie leczyły, utrzymują się łagodne objawy choroby, u 25% objawy umiarkowane, natomiast u około 15% objawy nasilają się z czasem. Jeśli doświadczyłeś traumatycznego przeżycia, z którym nie możesz sobie poradzić, terapeuci stacjonarnego ośrodka psychoterapii Manawa pomogą Ci rozwiązać Twój problem.
Sprawdź nas – Ośrodek leczenia nerwic i depresji