Szczęście i radość, to wyrażenie stanu w jakim jesteś, w którym pragniesz być. Każdemu te dwa rzeczowniki kojarzą się inaczej. Dla zakochanych szczęście to partner-partnerka, dla matki/ojca szczęściem jest szczęśliwy związek, dzieci, stabilizacja finansowa, a dla pisarza – rzesza czytelników, dla sportowca – zdobycie laur.

Gdy pragniesz szczęścia opartego na dobrach materialnych, a dobrze płatna praca pomaga w realizacji dostatniego życia, kupna mieszkania czy domu, dobrego auta, markowych ciuchów, wycieczek zagranicznych – jest świetnie – im więcej posiadasz, tym więcej jest kontroli nad życiem, poprzeczka rośnie i wymagania również. Jest szczęście, jest radość. Jest również strach przed porażką. Jest presja, że wszyscy Ciebie oceniają, dążysz do uzyskania akceptacji, następuje brak spokoju, brak wolności. Żyjesz iluzją, że wszyscy, którym nie wiedzie się, to nieudacznicy, nie wiesz, co to jest przegrana, co to jest porażka.

Gdy jesteś zakochany, radość, szczęście, euforia, otacza Ciebie piękny świat każdego dnia z ukochaną osobą. Budujesz wspólne życie, stabilizację, realizujesz wspólne plany, to wszystko by szczęśliwie żyć. Świetnie, gdy problemy, które pojawiają się jesteśmy w stanie wspólnie przezwyciężyć, gdy związek nie jest oparty wyłącznie na zauroczeniu, a więcej łączy niż dzieli.

Gdy szczęście przeradza się w nieszczęście, radość w smutek, sukces w porażkę, witalność w niemoc, euforia w depresję, zaczynasz sądzić, że gdzieś popełniłeś błąd, czujesz winę z powodu straty. Pojawia się stres, rozmyślanie nad zaistniałą sytuacją, wymyślanie rozwiązań, negatywne samopoczucie, ból duszy i ciała a dotychczasowa jasność przeradza się w ciemność. Gdy poczujesz ból straty, rozczarowania to dopiero jesteś w stanie docenić smak szczęścia i radości.

Każdy dzień jest inny, każdy dzień przynosi nowe rozwiązania, nowe spojrzenie na problem.

Ty jesteś w stanie sam zdecydować o formie pomocy i dokonania pozytywnych zmian w życiu.

„Chciałbym, żeby każdy człowiek miał szansę kiedyś stać się sławnym i bogatym oraz żeby kupił wszystko o czym marzył – bo tylko w ten sposób zrozumie, że nie taki jest cel życia” – Jim Carrey

W grupach terapeutycznych nie czujesz się osamotniony, z własnymi problemami możesz się podzielić. Pozwolić sobie spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy. Pośród zamieszania, porażek, kłopotów nie znajdziesz szczęścia, nie znajdziesz spokoju. Spokoju, który jest mądrością i siłą w Tobie. Ważne by dokonać odpowiednich wyborów w Twoim życiu, nauczyć się żyć w zgodzie z sobą z własnym ego. Dbać o własne szczęście i radość opartą na własnych wartościach, być dla siebie samego największą radością i szczęściem. Budować na najsolidniejszej podstawie – na sobie.

Ośrodek leczenia depresji – Terapia Manawa